19 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Dolar Mı Euro Mu? Piyasalarda Dalgalanma Sürüyor Kriz Kapıda

19/11/2016 - 22:55

Dolar mı Euro mu? Trump'ın ABD'nin yeni Başkanı olmasının ardından tüm Dünya'da piyasalarda olumsuz hava hakim. Bu olumsuz tablodan en çok etkilenen ise Türkiye ekonomisi. Yaşanan belirsizlikte yatırımcı dolar ve euro arasında karar vermekte zorlanıyor. Uzmanlara göre ise bu sorunun cevabı dolar.
Dolar Mı Euro Mu? Piyasalarda Dalgalanma Sürüyor Kriz Kapıda

Dolar ve Euro’nun ateşi dinmek bilmiyor. Her saat başı yeni bir rekorla gündemimize gelen Dolar ve Euro’nun nereye kadar yükseleceğini öngörebilmek henüz mümkün değil. Şimdiden çeşitli platformlarda kriz söylentileri dolaşmakta.

ABD’de gerçekleşen seçimler sonrasında Donald Trump’un başkan olarak seçilmesi ve Fed tarafından yapılan açıklamalarla birlikte özellikle dolarda yaşanan artış ekonomiye olan güveni sarsıyor. Bölgede yaşanan karışıklıklar ve çevre ülkelerin içinde bulunduğu kaotik durum para birimimizde değer kaybına neden oluyor.
Yatırım yapmak isteyen kişiler için yayınlanan yatırım önerilerine göre bu sene yatırım yapmak isteyen kişilerin çok dikkatli davranması gerekiyor. Küresel ve bölgesel olarak yaşanmakta olan birçok değişiklik ülkemizi etkilemeye devam ediyor.

Yatırım önerilerine göre, yatırım yapmak için acele edilmemeli ve yatırım sürecinde profesyonel destek alınmalı. Geçen senenin yatırım araçları olarak gayrimenkul yatırımı ilk sırada yer alırken, en çok getiri sağlayan yatırım araçları altın ve döviz oldu.

Döviz yatırımı her zaman risk barındırmaktadır. Piyasanın yakından takip edilmesi ve sürekli alış-satış yapılması halinde dolar yatırımı yüksek getiri sağlayabilmektedir. Dolar kurunun yükselmesi küresel ve bölgesel dinamiklere bağlı olduğu için piyasaların yakından takip edilmesi gerekmektedir.

AB ülkeleri için 2017 yılına ilişkin tahminler olumlu gözükmemektedir. Uluslar arası kuruluşların önemli bir kısmı AB ülkelerinin büyüme hedeflerini aşağı çekmektedirler. Euro bu nedenle güvenilir bir liman olarak görülmemektedir.

Fed ile Avrupa Merkez Bankaları’nın uyguladığı politikalar dikkate alınınca “Dolar mı yoksa Euro mu?” sorusunun yanıtı dolar olarak ortaya çıkmaktadır. Önümüzdeki dönemde önemli olan husus doların Türk ekonomisini nasıl etkileyeceğidir. Doların TL karşısında değer kazanması dış ticaretimizi olumsuz olarak etkilemeye devam edecektir. İthalatı dolarla, ihracatın ise yaklaşık yarısını Euro ile yapan bir ülke olarak kısmi bir değer kaybı söz konusu olacaktır.Yorum Yap