16 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Dolar Ne Kadar? 3.30 Barajı Aşıldı Kriz Kapıda

16/11/2016 - 13:23

Dolarda tarihi zirve aşıldı. 3.31 seviyelerini geride bırakan dolar, Türk lirası karşısındaki yükselişine devam ediyor. Türk halkının aklındaki soru ise ekonomik kriz yaşanıp yaşanmayacağı. Ekonomi Bakanı ve Merkez Bankası doların yükselişini normal olarak karşılarken gözler yapılacak zamlara çevrildi.
Dolar Ne Kadar? 3.30 Barajı Aşıldı Kriz Kapıda

Dolar 3.30 seviyesini de geride bırakarak yükselişini sürdürdü. Vatandaş doların durdurulamaz yükselişi üzerine ekonomik kriz korkusunu yaşamaya başladı. Ekonomi uzmanlarından gelen açıklamaya göre Türkiye’de henüz bir kriz tablosu olmadığı ancak yaşanan artışların zamları beraberinde getirebileceği ifade edildi. 2 haftalık süreçte dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi Türk lirası oldu.

Donald Trump’ın ABD Başkanlık seçimlerinde ipi göğüslemesinin ardından piyasalardaki dalgalanma sürüyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde yaşanan kayıpların etkisiyle dolar güne 3.29 TL ile tarihi zirvelerine yakın bir başlangıç yaptı. Ardından artan alımlarla 3.3165 TL’ye çıkarak yeni bir rekor kırdı.

Dün 3.52 TL’den kapanan euro ise 3.5530 TL’ye kadar çıktı. ABD tahvil faizleri ve dolardaki yüksek seyir gelişmekte olan ülke para birimlerinde baskı yaratmaya devam ederken, piyasalarda Fed Başkanı Janet Yellen’ın konuşması ve ABD verileri izlenecek.

Dolar endeksi ABD’de dün açıklanan ve son dönemde doların değer artışına yeni bir güç veren beklentilerden güçlü perakende satışlar verisinin ardından 11 ayın zirvesine yakın seyrediyor. Veri Fed’in Aralık ayında faiz artıracağı beklentilerini de güçlendirdi.

Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen endeks dün 100.26 ile Aralık ayından bu yana ne yüksek seviyeye yükseldikten sonra ABD piyasalarının kapanışına kıyasla yüzde 0.23 kayıpla 100 seviyesinde bulunuyor. Endeks 100.51’in üzerine çıkması halinde Nisan 2003’ten bu yana en yüksek seviyeye çıkacak.

BORSA İSTANBUL DÜŞÜŞTE

Dolar tarihi zirvesine çıkarken Borsa İstanbul’da satışlar ağırlıkta. Borsa İstanbul günün ilk yarısını dünkü kapanışının yüzde 0.13 altında geçti. ABD verisi dolara destek olsa da piyasalar başkanlık seçimlerini kazanan Trump’ın politikalarına odaklanmayı sürdürüyor.

Trump’ın seçim vaatleri arasında yer alan vergi indirimleri ile altyapıya daha fazla yatırımın yanı sıra ucuz ithal ürünlere gümrük vergisi getirilmesi ve göçmenlerin sınırdışı edilmesi gibi planların ABD’de enflasyonu yükselteceği düşünülüyor.

Enflasyonu yükselteceği öngörülen politikaların uygulanması halinde Fed’in de faizleri daha hızlı yükseltmesi beklenirken, bu durum doların değer kazanacağı anlamına geliyor. Ancak yatırımcılar Trump’ın başkanlığının başka ne etkileri olacağını da değerlendirmeyi sürdürüyorlar.

“DOLARIN YATIŞACAĞINI ÖNGÖRÜYORUM”

Rabobank Döviz Başstratejisti Jane Foley de ABD’de bundan sonra uygulanacak mali politikayla ilgili birçok bilinmeyen olduğunu söyledi. Foley, merkez bankalarının belirsizlikleri sevmediğini, Fed Başkanı Janet Yellen’ın
piyasayı yumuşatabilecek açıklamalarda bulunabileceğini kaydetti.

Doların yatışacağı öngörüsünde bulunan Foley, 12 aylık dönemde euro/dolar paritesinin 1,14 seviyesine yükselebileceğini söyledi.

Euro Bölgesi’ndeki siyasi risklere değinen Foley, gelecek yıl İtalya’da gerçekleştirilecek referanduma, Fransa ve Hollanda’da yapılacak seçimlere dikkati çekti. Foley, siyasi tansiyona neden olacak bu seçimlerin euro için aşağı yönlü risklere sebep olabileceğini ancak Euro Bölgesi’ndeki cari fazlanın bu riskleri sınırlandıracağını kaydetti.Yorum Yap