12 Kasım 2016

Kadir Çalışkan

Dolar Ne Kadar? Trump Türk Lirasına Darbe Vurdu

12/11/2016 - 14:21

Dolar ne kadar soruları ABD Başkanının Trump olması ile birlikte en çok merak edilenler arasında. Türk lirası dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimleri arasında yerini aldı. Merkez Bankası korkacak bir şey yok dese de dolar 3.25 seviyelerini gördü.
Dolar Ne Kadar? Trump Türk Lirasına Darbe Vurdu

Dolarda yaşanan artış sürüyor. ABD’de de Obama döneminin sona ermesi ve sürpriz bir şekilde yeni başkanın Trump olmasının ardından piyasalar alt üst oldu. Türk lirası bu olumsuz tablodan en fazla etkilenen para birimleri arasında yer aldı. 11 Kasım cuma günü piyasalar kapanırken dolar 3.25 düzeyini de geride bıraktı.

Merkez Bankası’nın dolar ile ilgili ilk açıklaması, “Piyasalarda yaşanan dalgalanma normal. Henüz müdahale edecek bir durum yok. ABD’de yaşanan sürpriz başkanlık seçimi nedeniyle dolarda artış olması doğal” şeklindeydi. Ancak devam eden artış dolara müdahaleyi mecbur kıldı.

Merkez Bankası Müdahale Etti

Merkez Bankası 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kaldırdığı teminat döviz depo limitlerini yeniden getirdi. Banka’dan yapılan açıklamada, “Bankamız nezdinde tesis edilen teminat döviz depoları için limit uygulamasına 11 Kasım 2016 tarihinden itibaren yeniden başlanacaktır” denildi.

Açıklamaya göre, banka limitleri 17 Temmuz 2016 öncesi limitlerin dört katı olarak uygulanacak. Tahsis edilen limite ulaşılana kadar limitlerini aşmış olan bankaların mevcut depoları uzatılmayacak ve yeni depo tesis edilmeyecek.

AÇIKLAMA NE ANLAMA GELİYOR?

Kararı Merkez Bankası’ndan liraya dolaylı destek adımı olarak tanımlayan HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy, “Bankalar hem kasalarındaki dövizi hem de swap işlemleri yoluyla elde ettikleri dövizi teminat olarak Merkez’e park edebiliyor. Bankaların swap işlemlerinde lira borç vermeye yönelmesi swap faizlerinin de düşük gerçekleşmesine neden oluyordu. Merkez Bankası’nın bu adımla amacı bankaların kendisine daha az döviz park etmesini sağlamak hem de swap faizlerinin normalleşmesini sağlamak olabilir” dedi.

“Swap faizinin düşük olması nihayetinde lirada kısa pozisyon almanın, yani döviz satın almanın maliyetini azaltıyor” diyen Aksoy, “Diğer bir ifadeyle Merkez Bankası liraya dolaylı da olsa iki taraflı bir destek hedeflemiş olabilir” dedi.

Aksoy’a göre, “Merkez Bankası henüz döviz satım ihalelerine başlamasa da liradaki değer kaybından rahatsız olmaya başlamış görünüyor.”

Açıklama sonrası 1-aylık swap faizi yüzde 7,74’ten 8,09’a kadar yükseldi.Yorum Yap