19 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Dolar Ne Kadar? Yaşanan Artış Yatırımcıyı Korkutuyor

19/11/2016 - 19:41

Dolar ne kadar? Trump'ın Türk ekonomisi üzerinde yarattığı olumsuz etki giderek artıyor. 2 hafta içerisinde neredeyse 50 kuruş artan dolar, ekonomik kriz korkusunun yaşanmasına neden oldu. Yatırımcı ise doların yüksek ateşi nedeniyle yatırım yapmaktan korkuyor. Şuan itibariyle dolar 3.36 TL'den işlem görüyor.
Dolar Ne Kadar? Yaşanan Artış Yatırımcıyı Korkutuyor

ABD seçimlerinde başkan olan Donal Trump’ın ekonomi politikalarının enflasyon ve faizlerde yükselişe neden olacağı beklentileri dolarda artış yaşanmasına neden oldu. ABD’den gelen enflasyon ve istihdama dair pozitif veriler ile Fed Başkanı Yellen’in ABD kongresindeki konuşması sonrasında dolardaki artış ivme kazandı.

Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin dolar karşısında yaşadığı değer kaybı sürüyor. Güney Afrika randı, Meksika Pesosu, Güney Kore wonu ve Endonezyo rupisi değer kaybeden para birimleri arasında başı çekiyor. Önceki gün 3,32’nin üzerinde başlayan dolar/TL , ABD’den gelen açıklamalarla 3,4080’e kadar yükseldi. Şuan ise 3.36 TL’den işlem görmekte. Dolar, hem Trump hem de Fed Etkisi ile diğer para birimleri karşısında değer kazanmaya devam etti. Avro/Dolar paritesi ise 1,0582 ile yılın en düşük seviyesine geriledi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) toplanması ve Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklama TL’de yaşanan kayıpların bir kısmını telafi etti. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda alınacak kararlar piyasanın gidişatını belirleyecek.

Gözler Merkez Bankasında

TL’nin sert değer kayıpları yaşaması nedeniyle gözler Merkez Bankası’nın gelecek hafta yapacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi. Bu toplantının ardından 25 baz puanlık bir politika faizi artışı beklenmektedir.Yorum Yap