2 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Dolar Yeniden Çıkış Arıyor!

02/09/2016 - 10:09

Dolar Yeniden Çıkış Arıyor!

Güven tazelemek isteyen dolar, yeniden yükseliş arıyor. Yatırımcının artık fazla güven alamadığı dolar, 3 liranın üzerinde tutunamaması sebebiyle yatırımcı tarafından son zamanlar pek tercih edilmiyor. Son yıllardaki istatistikler de vatandaşın bu yönde tercih yapmasını zor kıldığı görülüyor. Geçtiğimiz ay her ne kadar 3 liranın üzerine çıkmış olsa da, o seviyede tutunamaması, yatırımcının tercihini farklı değerlere yönlendiriyor.

Dolar kurunda yaşanan bugünkü yükseliş ise güven tazeler nitelikte. Açılış seansında 0,03 değerlik bir artış ile 3 lira bandına yaklaşan dolar, biraz daha yükseliş yapabileceğinin göstergesini sundu. Yatırımcı ise alım konusunda temkinli. Yükselişin devam edip etmeyeceği konusunda güven vermeyen dolar, handikap içerdiği için şuan için yatırımcının beklemede kalmasında büyük rol oynuyor.

Son Çeyrek Önemli!
Doların gidişatı için yılın son çeyreği yine en önemli dönem olacak. İstatistiklere bakıldığında dolar ve diğer yatırım araçlarının yılın son çeyreklerinde önemli değişiklikler yaşadığı görülüyor. Yine yükseliş trendine giren değerlerin de en fazla görüldüğü dönem olarak bilinen yılın son çeyreği, eylül ayı ile başlamış durumda. Gözler ise ilk bakışta dolar ve altın cephesinde.

Dolar bugün 0.03 seviyesinde bir artış gösterdi ve 2.963 liraya yükseldi. Geçtiğimiz son 10 gün içerisine bakıldığında en yüksek kura ulaşan dolar, artışını sürdürebilir. Euro ile kıyas edildiğinde euronun düşüş içerisinde olmasına rağmen yüksek kurda olması, doları alım için biraz daha avantajlı kılıyor.Yorum Yap