9 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Dolar Yeniden Yön Değiştirdi!

09/05/2016 - 12:07

Dolar Yeniden Yön Değiştirdi!

Geçtiğimiz haftayı yükselişle kapatan dolar, yeni haftaya düşüşle başladı! Son birkaç yıldır döviz kurundaki güvensizlik yatırımcıları da zor durumda bırakıyor. Özellikle geçtiğimiz yıl Haziran ayında yapılan seçimlerde iktidar oluşamaması sebebiyle borsa yine zorlu bir süreçten geçmiş ve döviz kurlarının yükselişi devam etmişti. Vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında gelen, döviz kurlarının ya da diğer bir deyişle Türk Lirası’nın değerinin ne olacağı. Türk Lirası geçtiğimiz hafta büyük bir sıçrama yapmış ve Dolar başta olmak üzere döviz kurları karşısında değer kazanmıştı. Dolar’ın 2.79 sevilerine inmesi hem vatandaşlar hem de iş dünyasında büyük bir heyecan yaratsa da bu durum uzun sürmedi. Dolardaki düşüşün devam etmesi uman vatandaşlar, kurun tekrar 2.80 üzerine tırmanmasıyla hayal kırıklığı yaşadı.

Dolarda yaşanan bu ciddi dalgalanma ne yazık ki yukarı doğru devam etti. Geçtiğimiz hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun veda sinyali ile iyice hız kazanan Dolar, Türk Lirası’nın engellenemeyen değer düşüşü nedeniyle 2.90’a çok yaklaştı. Siyasetin zirvesinde yaşanan bu karmaşa, Ahmet Davutoğlu’nun görevinden istifa etme kararı aldığını ve 22 Mayıs’ta AK Parti Genel Başkanlığı için aday olmayacağını açıklamasıyla büyük bir krize neden oldu. Piyasalar tepe taklak olurken Türk Lirası ve Borsa İstanbul büyük değer kayıpları yaşamaya devam etti. Dolar’ın 2.94 seviyelerine kadar çıkmasının ardından, istifa kararı ve ekonomiyle ilgili açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, herkesin sakin olması gerektiğini ve endişelenecek bir durum olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sakinleştirici açıklamaları Dolar’ın yükselişini durdururken 2.92 seviyelerine gerilemesini sağladı. Hafta sonuna doğru doların 2.92 ile 2.94 arasında gelip gitmesi yeni hafta için endişeye sebep oldu. Bu haftaya yatay seyirde sakin bir başlangıç yapan Dolar, 9 Mayıs itibariyle az da olsa bir düşüşle 2.92 seviyelerinde geziyor. Önümüzdeki günler döviz kuru için oldukça önemli. Hükümetin yaşanan gerginliği nasıl azaltacağı ve 22 Mayıs’tan sonra olası bir erken seçim kararı ekonomi için belirleyici olacak.Yorum Yap