26 Kasım 2016

M. Negiz

Doların Türkiye Ekonomisine Zararı 216 Milyar TL

26/11/2016 - 9:32

Son zamanların en çok konuşulan para birimi dolar, önümüzdeki haftalarda da kendinden söz ettirecek gibi gözüküyor. Doların önlenemeyen yükselişi Türkiye’ye 216 milyar TL zarar ettirdi. Hükümet yetkililerinin acil eylem planını devreye sokması bekleniyor.
Doların Türkiye Ekonomisine Zararı 216 Milyar TL

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanlık seçimlerinin yan etkileri ekonomileri sarsmaya devam ediyor. Özellikle ABD’de yer alan küresel etkiye sahip basın ve medya kurumlarının dünyaya lanse ettiği gibi sonuçlanmayan başkanlık seçimleri yaşadığı travmayı atlatmaya çalışıyor. Kazanmasına hiç şans verilmeyen Donald Trump, seçimlerden ABD Başkanı olarak çıkınca, piyasalar ekonomiye ilişkin politikalarını öngöremediği için büyük bir tedirginlik yaşadı.

Trump’un başarısı nedeniyle gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde dikkate değer kayıplar yaşanmaya başladı. Özellikle, Trump’un seçim konuşmalarının öncelikli hedefi olan Meksika’nın para birimi “peso” büyük bir değer düşüşü yaşadı. Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi değer düşüşü yaşayan para birimlerinden birisi de Türk Lirası (TL).

Türk Lirası’nın yaşadığı değer kaybı gün geçtikçe artmaya başladı. İktidar kanadında sorun olmadığı beyanatları gelirken, muhalefet ise acil olarak ekonomik tedbirlere başvurulması gerektiğini ifade ediyor. Konuya hakkında en son olarak Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde Ekonomi Profesörü olan ünlü akademisyen Daron Acemoğlu da hükümet yetkililerini ekonomik gidişata yönelik acil harekete geçmeye davet etti.

TL DEĞER KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR

Son dönemlerde Türk Lirası (TL), dolar karşısında önemli derecede değer kaybetti. TL’nin yaşadığı değer kaybı, Merkez Bankası’nın faiz artırımına rağmen devam etti. Doların TL karşısında 3,47 seviyesini de aşarak rekor üstüne rekor kırdı.

Dolar’daki yükseliş trendinin sebebi olarak uzmanların 5 adet temel gerekçeyi sıralamaktadır. Bu gerekçeler; Türkiye’nin 2017 yılı baharında referanduma gitme ihtimali, AB ile ilişkilerde yaşanan gerginlik, OHAL’in devam etmesi ve uzama ihtimalinin yüksek olması, ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırımı beklentisi, Trump’un ABD başkanı olması şeklinde sıralanmaktadır.

KAYIP 216 MİLYAR TL

Doların 3,47 TL üzerindeki seyir hali, 1 trilyon 354 milyon TL yatırım pozisyonu açığına neden olmaktadır. Yılbaşındaki doların TL karşısındaki değeri 2,92 iken uluslar arası yatırım pozisyonu açığı 1 trilyon 138 milyon TL olarak hesaplanmıştı. Dolayısı ile, yılbaşından itibaren Türkiye2nin uluslar arası yatırım pozisyonundaki kur farkı zararı 216 milyar TL olarak tespit edildi.Yorum Yap