8 Aralık 2015

Kadir Çalışkan

Dua etti diye uçaktan atıldı!

08/12/2015 - 10:30

Dua etti diye uçaktan atıldı!

Danimarka’da gerçekleşen olayda, Müslüman bir genç dua ettiği gerekçesiyle başka bir yolcu tarafından şikayet edilmesi üzerine, güvenlik gerekçesiyle uçaktan indirildi.

Kopenhag’dan Paris’e uçması planlanan Air France’a ait uçakta müslüman bir genç, başka bir yolcunun şikayeti üzerine uçaktan indirildi. Fransa’da son zamanlarda yaşanan olaylar sonrası kendini gösteren İslam karşıtı paranoyanın etkisi sürüyor. Bir yolcunun, müslüman gencin uçakta dua ettiğini görmesi ve bunu yetkililere şikayet etmesi üzerine dua eden müslüman genç, belirtilene göre uçak kalkmadan önce dua ettiği görülen müslüman genç bu sırada dini bir film seyrediyordu. Durumu gören başka bir yolcu, müslüman genci şikayet etti. Şikayet sonucu müslüman genç güvenlik gerekçesiyle uçaktan indirildi.

Uçaktan indirilen genç, yapılan incelemeler sonrasında, çantasında veya beraberinde şüpheli herhangi bir nesneye rastlanmaması üzerine şikayetin yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını belirten yetkililerce bir sonraki uçakla ülkesine gönderildiği belirtildi.

Paris’teki terör saldırıları sonucu Avrupa’da oluşan paranoya Danimarka’da kendini gösterdi. İsveç’te bir yarışmaya katıldıktan sonra Danimarka’nın başkenti Kopenhag’dan Air France uçağı ile Paris’e, oradan da ülkesi Fas’a dönmeye çalışan 20 yaşındaki Müslüman genç, uçak kalkmadan dua ettiği ve dini bir film izlemeye başladığı için Kastrup Havalimanı’nda uçaktan indirildi. Müslüman gencin, bir yolcunun şikayeti üzerine kaptan tarafından uçaktan çıkarıldığı belirtildi. Kastrup Havalimanı Polis Merkezi’nden yapılan açıklamada, arama sonrasında gencin çantasında şüpheli bir nesneye rastlanmadığı ifade edilerek, Faslı gencin yanlış anlaşılmadan dolayı uçaktan indirildiği bildirildi.Yorum Yap