30 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Dünyada Gıdaların Üçte Biri Çöpe Gidiyor

30/11/2016 - 20:39

BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün açıkladığı verilere göre, insanların tüketimi için üretilmiş besin ürünlerinin üçte biri çöpe gidiyor. Çöpe giden miktar, 1 milyar 300 milyon ton.
Dünyada Gıdaların Üçte Biri Çöpe Gidiyor

İstatistiklere göre, şu anda dünya üzerinde yaklaşık bir milyar insan açlık ve az beslenme sorunuyla karşı karşıya. Buna rağmen, birçok endüstri ülkesinde büyük bir gıda yığını çöpe gidiyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü tarafından açıklanan veriler ürkücü boyutta.

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün açıkladığı verilere göre, insanların tüketimi için üretilmiş besin ürünlerinin üçte biri çöpe gidiyor. Bu miktar ise, yılda 1 milyar 300 milyon tona tekabül ediyor. Bu gıdaların bir kısmı ise, son kullanma tarihi henüz geçmeden çöpe atılan ürünlerden oluşuyor.

Küresel bir sorun haline gelen gıda israfının etik bir sorun olmanın yanında kaynakların israfına neden olan bir sorun olduğu bir gerçek. Bu sorunun temeli ise uzmanlara göre refah toplumu anlayışından kaynaklanıyor. Dünya üzerindeki bazı zengin toplumlarda, “sürekli hazırda bulunduğu” varsayılan besin ürünleri ile ilgili bir bilinç oluşturulmadığına dikkat çekiliyor.

TÜRKİYE’DE İSRAFIN BOYUTU: 214 MİLYAR TL

Gıda israfının Türkiye ve dünyaya faturası ağır. Dünyada her yıl 800 milyar dolar Türkiye’de ise 214 milyar lira çöpe gidiyor. Lüks semtlerdeki restoranlarda 100 kilonun üzerinde et, tabakta kalıyor. Türkiye’de bu israfa 171 bin okul yapılabiliyor.

Ülkemizde de israfı önleme konusunda birçok çalışma yapılmasına rağmen tablo oldukça vahim durumda. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile israfın önlenmesine dair yeni bir eylem planı hazırlanması bekleniyor.Yorum Yap