5 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Düz Karın İçin Dikkat!

05/05/2016 - 3:25

Düz Karın İçin Dikkat!

Çok kişinin karın bölgesindeki şişkinlik ve genel olarak düz bir karna sahip olma isteği, yaklaşan yaz ayları için daha önemli bir durum haline geliyor. Yaz yaklaşırken birçok insanın aklındaki sorun vücuttaki fazlalıklardan kurtularak yaza fit bir vücutla girmek. Fit görünmek ve daha güzel bir vücuda sahip olmak için şüphesiz en büyük derdimiz bel ve karın bölgesi. Düz karın bölgesine sahip olmak bile fit görünmek için başlı başına bir etken. Ancak düz bir karına sahip olmak istiyorsanız yapmanız gereken çok şey bulunuyor. Bu sebeple kısa süreli bir çaba değil, orta ve uzun vadeli ayrıca emek ve zaman ayırarak çalışmanız gerekiyor. Sürecin uzun olması da fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız hemen işe koyulmanız gerektiğini gösteriyor.

Karın bölgenizin düzleşmesini istiyorsanız öncelikle basit ama etkili birkaç alışkanlık edinmeniz gerekiyor. Bu alışkanlıklar ile hem daha sağlıklı bir yaşama kavuşacak hem de istediğiniz o fit görünüme sahip olacaksınız. Ayrıca bu alışkanlıklar ile karnınızın kat kat görünmesini de engelleyebilirsiniz.

-Dik Durun: Otururken nasıl durduğunuz oldukça önemli. Gün içerisinde genelde kambur veya yamuk duruyoruz, bu da boyun ve sırt kaslarımıza yüklenmemize neden oluyor. Bu şekildeki duruşlar hem sırt ve boyun ağrılarına sebep olur hem de karın kaslarınızın çalışmamasına, dolayısıyla da karın bölgenizin sarkmasına neden olur.

-Su İçin: Gün içerisinde düzenli olarak su içmek, sindirimin tam yapılmasını ve vücutta kan dolaşımının düzene girmesini sağlar. Uzmanların önerisi ise günde en az 1.5-2 litre su içmeniz.

-Kabızlığı önleyin: Tuvalete yeteri kadar çıkmamanız ve gerekli zamanı ayırmamanız da karın bölgenizde şişkinliğe ve sindirim problemlerine sebep olur. Bu duruma engel olmak için hareketsizlikten kaçının, stresten uzak durun ve bol su tüketin.

-Bol bol çiğneyin: Yemek yerken konuşmaktan ve hızlı yemekten kaçının. Yemek yerken konuşmak daha fazla hava yutmanıza ve karın bölgenizde şişliğe neden olur. Öte yandan hızlı yemek ise kan şekerinizi aniden yükseltir, şişkinliğe sebep olur, kilo aldırır ve daha fazla yeme ihtiyacı oluşturur.Yorum Yap