4 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

EFT Ücretlerine Düzenleme Kapıda!

04/05/2016 - 12:37

EFT Ücretlerine Düzenleme Kapıda!

Milyonlarca vatandaşın ayda en az bir kez direkt veya dolaylı olarak yaptığı Havale ve EFT işlemlerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) ayar geliyor. Bankaların 30 liradan 300 liraya kadar çıkan Havale ve EFT ücretlerini mercek altına alan BDDK, Türkiye Bankalar Birliği ile birlikte bu işlemlerin maliyetleri üzerine çalışma başlattı. Mevcut düzende bir başıboşluk bulunurken, bankalar istedikleri gibi işlem ücreti tahsil edebiliyorlar. Ayrıca, verilere göre son 1.5 yılda kurallara uymayan bankalara 5 milyar liranın üzerinde idari para cezası kesilmiş durumda.

BDDK’ya gelen şikayetlerin büyük bir bölümünü EFT ve Havale ücretlerinin oluşturması, bankaların Tüketici Kanununa aykırı uygulamalarda bulunarak vatandaşlardan ek ücret talep etmesi ise düzenleme için çalışmaların başlatılmasına neden oldu. Kamu bankalarında bin TL altı EFT için 20 lira, üzeri meblağlar için 25 lira işlem ücreti kesilirken, özel bankalarda durum çok daha vahim. Özel bankalarda EFT işlem ücreti 30 lira ile 300 lira arasında değişirken, isme yapılan havalelerde kasadan nakit para çekilmesi durumunda ilave bir 40 lira daha tahsil ediliyor.

Asker ve Öğrenci Aileleri Şikayetçi

Özellikle üniversite öğrencisi çocuğu olan aileler ve asker aileleri, çocuklarına gönderdikleri paranın büyük bir bölümüne banka tarafından işlem ücreti adı altına el konulmasına tepkili. İnternetten yapılan EFT ücretlerinde özel bankaların 3 TL, kamu bankalarının ise 1 TL istemesi az gibi görünse de, hesaptan isme yapılan havaleye 30 TL, hesaptan hesaba yapılan havaleye 20 TL alınıyor.

Tüketici Hakem Heyetlerine gelen yıllık 6 milyon başvuru ve şikayetin yaklaşık 5 milyonunu sadece banka uygulamaları oluşturuyor. Gerekli incelemelere başlayan BDDK, Havale ve EFT işlem ücretleri ile yatırılan paranın çekilmesi durumunda talep edilen ilave ücretlerin kaldırılması konusunu masaya yatırdı.Yorum Yap