12 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Ege’de Ard Arda Depremler!

12/09/2016 - 14:25

Ege’de Ard Arda Depremler!

Ege bölgesinde sabah saatlerinde yaşanan depremin ardından gün boyu bölgedeki deprem hareketliliği sürüyor. İlk olarak 11:26’da yaşanan 5.0 şiddetindeki depremin merkez üssünün Manisa/Akhisar olduğu açıklandı. Kayalıoğlu mevkiindeki fay hattınday aşanan hareketlilik ile birlikteç evre illerde de deprem yoğun şekilde hissedildi. Manisa’nın yanı sıra İzmir, Uşak, Denizli, Aydın’da da hissedildi. Kurban nedeniyle telaşı olan çok sayıda insanın dışarda olması sebebiyle hissedilmezken, evde olanlar ise panik yaşadı.

Artçı Depremler Devam Ediyor!
5.0 Şiddetinin ardından bu sefer Kapaklı mevkiindeki fay hattında yaşanan hareketlilik 4.4 şiddetinde depremi yarattı. İki deprem arasında da kısa sürelerle düşük şiddetli depremler meydana geldi. Sarsıntıların üçüncüsü ise 13:05’te yine merkez üssü Manisa/Kapaklı olarak yansıdı. Depremlerin sık şekilde yaşanması tedirginlik yaratsa da vatandaş deprem için bir önlem almadı.

Manisa merkezli depremlerin devam ettiği ise Rasathane raporlarında görülüyor. 2-3 arasında şiddetli depremlerin hala aktif olarak yaşandığı kaydedildi. Manisa’daki depremin arasında Kuşadası’nda da kısa bir sarsıntı meydana gelirken, vatandaş depremi yoğun hissetmedi.

Bu tür orta düzey depremlerin geçiş dönemlerinde sık şekilde görüldüğü, tehdit edici bir sarsıntının olmadığı ilgili birimler tarafından söylenirken, Manisa fay hattı üzerindeki hareketliliğin gün boyu sürebileceği aktarıldı. Ege bölgesinin bir çok şehrinde hissedilen depremlerin sayısı ise 30’u buldu.Yorum Yap