8 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Eğitimde STEAM+A Sistemi!

08/05/2016 - 10:45

Eğitimde STEAM+A Sistemi!

Son yıllarda gelişmiş ülkeler tarafından uygulamaya konulan ve özellikle ABD Başkanı Barack Obama tarafından 2012 yılından bu yana desteklenen, eyaletlere ek bütçeler ayrılan STEAM+A eğitim modeli giderek yaygınlaşıyor. Science (Fen), Technology (Teknoloji ), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin baş harflerinden oluşan STEAM, + A ibaresi ile de bu alanlara Art (Sanat) ekliyor. Sistemin amacı oldukça basit, baş harflerinden oluşan alanların eğitimde ilkokuldan itibaren bir bütün olarak sunulması ve öğrencilerin bu alanlarla özgür düşünmelerini amaçlıyor. Ayrıca öğrenciler için oluşturulan laboratuarlarda istedikleri bilimsel ve sanatsal üretimi, düşünceyi ve projeyi hayata geçirme, uygulama imkanı tanınıyor.

Bahçeşehir Okulları Öncü

Bu kapsamda gelişmiş ülkeler ve özellikle ABD’de devlet politikası olan STEAM+A eğitimi Türkiye’de sadece özel okullarda bulunuyor. Bu konuda en köklü yatırım ve araştırma ise Bahçeşehir Okulları’nda yapılıyor. Yaklaşık 11 yıldır STEAM eğitim veren Bahçeşehir okulları bu konuda gerek öğretmenlerine verdiği eğitim, gerek öğrencilerine sağladığı imkanlar ve sunduğu eğitim hizmetleri ile dünya çapında birçok başarıya imza atıyor.

Şanlıurfa’da STEAM+A eğitim sistemini anlatan, Bahçeşehir Okulları kurucusu Enver Yücel, 4. Sanayi devrimi için bu eğitim sisteminin kaçırılmaması gereken bir zorunluluk olduğunu ve anaokulundan itibaren eğitim anlayışımızı değiştirmemiz gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin üreten ve geliştiren bir ülke haline gelmesi için STEAM+A eğitimiyle donatılmış bireylerin ekonomiye katılmaları, gelişim ve girişim aşamalarında bulunmalarının gerektiğini belirten Enver Yücel, eğitim anlayışımızı bu sisteme geçirdiğimiz takdirde kişi başı milli gelirin 20-30 bin dolarlara çıkacağını söyledi.

Öğretmenlere STEAM Eğitimi

Bahçeşehir Üniversitesinde STEAM merkezi olduğunu belirten Enver Yücel, bu merkezde Türkiye’deki okullara sertifika programları yapmak için bir yıldır çalıştıklarını ve bu kapsamda 45 öğretmene yine bir yıldır STEAM eğitimi verdiklerini anlattı. Öğretmen eğitimlerine devam ettiklerini vurgulayan Yücel, Türkiye genelinde bu sistemi yaymak için mümkün olduğunca çaba sarf edeceklerini belirtti.Yorum Yap