24 Kasım 2016

M. Negiz

Ekonomi Bakanı Zeybekçi’den OHAL Açıklaması

24/11/2016 - 22:39

Muhalefet kanadından gelen doların TL karşısındaki durdurulamayan yükselişinin sebebinin OHAL olduğu eleştirilerine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yanıt verdi. Bakan Zeybekçi, OHAL’in uzatılmasını istemediğini söyledi.
Ekonomi Bakanı Zeybekçi’den OHAL Açıklaması

OHAL’ın sona ermesi gerektiğini dile getiren muhalefete cevap Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’den geldi. Zeybekçi, OHAL’ın devam etmesini istediğini belirtti.

Meclis Sanayi Komisyonu görüşmeleri sırasında söz alan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, muhalefetin eleştirilerine yanıt verdi. TL’nin dolar karşısında önlenemeyen değer kaybının Olağanüstü Hal (OHAL) nedeniyle olduğunu iddia eden muhalefet kanasına seslenen Bakan, OHAL’in uzatılmasını kendisinin de istemediğini söyledi.

DÖVİZ KURU PİYASA ŞARTLARINDA DENGELENECEKTİR
Bakan Zeybekçi, “Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı olarak söylüyorum, olağanüstü hali ben istemiyorum kardeşim. Türkiye’de her şeyin normal olmasını ben de istiyorum. Eğer Türkiye evet her şeyi halletti, terörle mücadelesini, bu ihanetle mücadeleyi bitirdi, ben sürmesini istemiyorum. Açıkça söylüyorum. İkinci uzatmadan sonra uzatılmasını istemiyorum.” şeklinde konuştu.

Zeybekçi, döviz kuruna müdahale etmemek gerektiğini söyledi ve piyasanın kendi kuralları içinde denge oluşturacağını ifade etti. Ayrıca, Merkez Bankası’nın 7-8 aydan beri günlük satış ihalesi düzenlememesini de son derece akıllı ve başarılı olarak değerlendirdi.Yorum Yap