10 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

El Titremesi Psikolojik Olabilir!

10/09/2016 - 3:11

El Titremesi Psikolojik Olabilir!

Titreme, tıp dilinde tremor adı verilen ve vücudun çeşitli organlarında görülebilen istemsiz hareketler grubudur. Titreme denince akla ilk olarak el titremesi gelir. El titremesi, hemen herkeste ortaya çıkabilecek bir durumdur. Peki, el titremesi neden olur? El titremesinin başlıca birçok sebebi varken bu sebepleri analiz ederek ellerinizin neden titrediği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Bu analiz sonrasında hâlâ ellerinizin neden titrediği konusunda bir fikre sahip değilseniz mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

El titremesinin genellikle psikolojik sebeplerden kaynaklandığını görmekteyiz. Manik depresif, panik atak, depresyon, anksiyete bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklar ve bu rahatsızlıklar için kullanılan çeşitli antidepresan ilaçlar, tremora yani titremeye sebep olabilir. Bu tür bir rahatsızlığınız varsa ya da kullandığınız ilacın yan etkisi olarak elleriniz titriyorsa mutlaka psikiyatrınıza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Aşırı kafein tüketimi de el titremesine neden olabilmektedir. Özellikle sık sık kahve ya da nescafe tüketiyorsanız elleriniz bu nedenle titriyor olabilir. Kafein, vücutta enerji artışına sebep olur. İçeriğinde kafein bulunan besinler tüketip fazla enerjiyi atmadığınız takdirde ellerinizin titrediğini görebilirsiniz.

Alkol, sigara, uyuşturucu ve buna benzer bağımlılık yapıcı maddeler, el titremesinin diğer sebepleri arasında yer almaktadır. Bu maddelerin sık tüketilmesi, vücudunuzun dengesini bozarak ellerinizin titremesine sebep olabilir. Bu maddeleri azalttığınızda ya da bıraktığınızda ellerinizin artık titremediğini görebilirsiniz.

Kan şekerinin düşük seviyelere inmesi, vücutta genel bir titremeye neden olurken ellerin diğer kısımlara göre daha fazla titrediği görülür. Kan şekerinizi ölçtürerek seviyesini öğrenebilir, böylece ellerinizin kan şekerinizin düşük olmasından ötürü titreyip titremediğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Vücutta tiroid bezinin aşırı salgılanması da tremora sebep olabilir.
Özellikle yaşlılarda görülen el titremesi, hücrelerin yenilenme sıklığının azalmasından ve bir takım hastalıklardan kaynaklanabilir. Yaşlılarda el titremesine sebep olan en etkin hastalık Parkinson hastalığıdır. 55-60 yaşından sonra daha çok ortaya çıkan Parkinson hastalığının en sık görülen belirtisi, ellerin titremesidir.

Yukarıda saydığımız faktörlerin yanı sıra genetik faktörler de el titremesine sebep olabilir. Ailenizde başka bireylerde de aynı sorun görülüyorsa, muhtemelen genetik faktörlerden ötürü elleriniz titriyor demektir. Elleriniz her ne sebeple olursa olsun gereğinden fazla titriyorsa mutlaka hastaneye gidip gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.Yorum Yap