10 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Elektronik Radar Rafa Kalktı!

10/09/2016 - 11:48

Elektronik Radar Rafa Kalktı!

Bir süredir trafikte hız denetlemesi amacıyla yer alan elektronik hız kontrol araçlarının (radar) kaldırılacağı açıklandı. Bakan Süleyman Soylu konu ile ilgili, katıldığı Polis Akademisi Başkanlığı Fakülte ve Yüksekokullar mezuniyet töreninde açıklamalarda bulundu. Ülkenin içinde bulunduğu önemli konular hakkında açıklamalarda bulunan Soylu özellikle 9 günlük Kurban Bayram’ı tatili için uzun yola çıkan vatandaşlara seslendi. Önceki bayram tatillerinde yaşanan trafik kazalarına dikkat çekerek halkımızın daha dikkatli olmasını ve gerekli bütün önlemlerin alınarak kurallara uyulmasını istedi. Halkımızın çocuklarıyla güzel bir bayram geçirmesini dileyen bakan, özellikle çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği için kuralların oldukça önem arzettiğinden bahsetti. Soylu, Emniyet teşkilatı olarak 280 bin civarında emniyet mensubuyla bayramın huzur ve güvenliği için çalışacaklarını kaydetti.

Ayrıca konu ile ilgili bir süredir kamuoyunun yoğun olarak şikayetçi olduğu elektronik radarların uygulanma noktasında halkımızın mağduriyetine değinen bakan, durumun farkında olduklarını ve bu sistemin bir an evvel kaldırılması için gerekenlerin yapılacağını belirtti. Bakan Soylu, tuzak radar uygulaması ile halkımızın hak etmediği şekilde yüksek meblağlarda ceza aldığını belirtti. Bu durumun trafiği düzene sokmaktan çok halka ceza ödetmek amacıyla oluşturulmuş bir sisteme dönüştüğünü dile getiren bakan, Maliye Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle elektronik radar uygulamasının sona erdiğini duyurdu.

Bir süredir sürücülerden yasal hız sınırları içinde araç kullanmalarına rağmen yinede ceza geldiği şeklinde şikayetler alınıyordu. Çok şeritli çevreyolu mahiyetinde yollarda bile saatte 50 km gibi düşük azami hız sınırının olması sürücüleri çileden çıkarıyordu. Köprü, tünel gibi yolların çıkışlarında hız sınırının aniden azalması vatandaşları tuzağa düşürmek için yapılmış bir çalışma olduğu izlenimine sebep oluyordu.

Ayrıca elektronik radarların üretici firmasının cihazların yazdığı cezalardan pay aldığı iddiası bu konuda halkın itirazına sebep oldu. Özellikle büyük şehirlerde trafik çilesi ile karşı karşıya kalan sürücüler bu şekilde tuzağa düşürülerek soyguna uğramak istemiyor. Bu konuda uygulamanın sona erdiği açıklamasının gelmesi vatandaştan olumlu tepkilerle karşılandı.Yorum Yap