26 Kasım 2016

M. Negiz

Elektronik Sigara Sağlık İçin Büyük Tehdit

26/11/2016 - 20:15

Elektronik sigara da zararlıdır. 7. Ulusal Akciğer Kanseri Kongresi’nde gazetecilere açıklama yapan Doç. Dr. Ömer Fatih Ölmez, elektronik sigaralardan da uzak durulması gerektiğini ifade etti.
Elektronik Sigara Sağlık İçin Büyük Tehdit

Türkiye Akciğer Derneği tarafından Antalya’da 7. Ulusal Akciğer Kongresi, akciğer kanseri gündeme getirildi. Kongrede basına açıklama yapan Doç. Dr. Ömer Fatih Ölmez, Kasım ayının akciğer kanserine yönelik farkındalığı artırma ayı olduğunu ifade etti. Kanser için erken tanının çok önemli olduğunu ifade eden Ölmez, sigara kullanımına dair beyanatta bulundu.

Sigara kullanımı hakkında açıklama yapan Doç. Dr. Ömer Faruk Ölmez, sigaraların pazarlama stratejilerinin sigaranın zararını az gösterme eğiliminde olduğunu ifade etti. Sözlerine devam eden Doç. Dr. Ölmez, “Ne kadar uzun yıllar sigara içerseniz akciğer kanserine yakalanma riskiniz de o kadar artıyor.” dedi.

ELEKTRONİK SİGARALARDA KİMYASAL ŞÜPHESİ

Sigara kullanımı konusundaki konuşmasında sözlerine Elektronik sigaralarla devam eden Doç. Dr. Ölmez, “Elektronik sigaraların iyi tarafı var o da çevresindeki insanlara zarar vermemesidir. Çünkü su buharı çıkarıyor. İçen kişi ile ilgili ‘normal sigaraya kıyasla daha az kanser yapar’ diyebilmemiz için oldukça erken. Bununla ilgili elimizdeki veriler çok yetersiz. Elektronik bile olsa sigaradan uzak durmak gerekiyor. O elektronik sigara ile birlikte akciğerlerimize çektiğimiz kimyasal maddelerin akciğere neler yapabileceğiyle ilgili şimdilik ciddi bir veri eksikliğine sahibiz. İnsanların kafasında ‘Bende kanser yapmaz. Bununla birlikte nikotin bağımlığına devam edebilirim’ diye bir algı oluşmasın insanların kafasında.” dedi.Yorum Yap