17 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Emekli Enflasyon Zammı İçin Meraklı Bekleyiş Sürüyor

17/11/2016 - 14:33

Enflasyon zammı için binlerce emekli ve memur bekleyişini sürdürüyor. Henüz zam oranı netleşmese de yapılacak artışın yüzde 5'i geçmesi beklenmiyor. 2017 yılı öncesi toplanacak olan bütçe komisyonu son kararı verecek.
Emekli Enflasyon Zammı İçin Meraklı Bekleyiş Sürüyor

Binlerce emekli yeni yılın yaklaşması ile birlikte yapılacak zamma odaklandı. Hükümet cephesinden henüz net bilgi gelmedi. 2017 yılı enflasyon zammının maaşların yüzde 4-5 oranında olması bekleniyor.

Memur ve emeklilerin yeni yıl zammı ise yüzde 3 olacak. Binlerce çalışan ve emekli ise milletvekillerinin aldığı yüksek zamlara rağmen vatandaşın mağdur edilmesinden şikayetçi. Yeni yıl öncesinde görüşülecek plan bütçe konusunun ardından çalışanların zamları netlik kazanacak.

ENFLASYON ZAMMI
Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi, Ocak zammı için enflasyona kilitlenmiş durumda. Ocak zammını, 2016’nın ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon belirleyecek. Ekonomi yönetimi, 2016 yılı enflasyonunun yüzde 7.5 olarak gerçekleşmesini bekliyor. Bu durumda, 2016’nın ikinci yarısında enflasyon, yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 3.73 olacak. Bu tahmin, hükümetin 2017 yılı programında da yer aldı. Ancak kesin rakam, 3 Ocak’ta, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından enflasyon verilerinin açıklanmasıyla belli olacak. Emeklilere zamlar hemen yansıtılacak. Emekliler, Ocak ayında maaş ödeme günlerinde zamlı paralarını cebine koyacak.

Ayrıca emekliler, her ay, maaşlarının yüzde 4-5’i oranında ek ödeme (vergi ödemesi) alıyor. Bu ek ödeme maaşlarla birlikte ödeniyor. Ocak’ta maaşlar yükseleceği için ek ödeme de artacak. Halen maaşı bin 500 lira olan SSK ve Bağ-Kur emeklisi, 60 lira da ek ödeme alıyor. Yani emeklinin eline ayda bin 560 lira geçiyor. Ocak zammı yüzde 3.73 olursa, emeklinin maaşı bin 555 lira 90 kuruşa yükselecek. Buna bağlı olarak ek ödeme tutarı da 62 lira 23 kuruşa çıkacak. Emeklinin eline Ocak’ta geçecek para (net maaş + ek ödeme) bin 618 lira 13 kuruş olacak..

BAĞ-KUR’LUYA ERKEN EMEKLİLİK
Bağ-Kur’lular dikkat! Geçmişte işyeri açmış ya da şirket ortaklığı ile vergi mükellefi olmuş ancak Bağ-Kur’a kayıt ve tescilini yaptırmamış olanlara geriye dönük borçlanma imkanı verilmesi gündemde. Yargıtay’ın bir davada verdiği 2000 yılından önceki dönemlerin sigortalılığa sayılması yönündeki emsal niteliğinde kararının ardından aynı durumdaki pek çok kişi mahkemelere koşarken, bu konuda düzenleme yapılması bekleniyor. TESK Başkanı Bendevi Palandöken de yasal düzenleme çağrısı yaptı. Palandöken, 2000’den önce esnaflığa başlayan, oda ve vergi kaydı bulunan esnaf ve sanatkarların, sosyal güvenlikle ilgili yaşadıkları sorunun net olarak çözüme kavuşturulmadığını ifade ederek, yasal olarak hak arayanların çoğalmasının mahkemelerin iş yükünü artırdığını belirtti. Dava açmadan önce kuruma başvuru şartı getirilmesinin de süreci uzattığına dikkati çeken Palandöken, şöyle konuştu: “Bu durumdaki Bağ-Kur’luların sicile kayıt tarihleri esas alınarak 4 Ekim 2000’den önce başlatılabilmesine imkan sağlanmalı.”

MİLYONLARCA KİŞİYE İKİNCİ EMEKLİLİK İMKANI
45 yaş altı çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) otomatik katılımını sağlayacak düzenleme 1 Ocak’ta yürürlüğe giriyor. Yeni sistem sayesinde milyonlarca çalışan için ikinci bir emeklilik ve emekli maaşı imkanı doğacak. Üstelik Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekliliğe göre daha kısa sürede sistemden emekli olunabilecek.

DAHA ERKEN ELDE EDİLİYOR
SGK’dan emeklilik için; şu an işe giren bir erkek çalışanın 7 bin 200 gün (20 yıl) prim ödemesi gerekiyor. Bu tamamlandığında da 61 yaş doldurulduğunda emekli olunabiliyor. Kadınlarda da SGK’dan emeklilik için 20 yıl prim ödeme ve 58 yaş şartları var. Memurlarda süre 25 yılı buluyor. Bireysel emeklilik ise sistemde 10 yıl kalınıp 56 yaş doldurulduğunda elde ediliyor. Yani BES’e otomatik katılanlar, 10 yıl ödeme yapıp 56 yaşını tamamladığında, bireysel emeklilik imkanına kavuşacak. Hem de devletin sunduğu 3’lü teşvikten de yararlanacak. Çalışanlar böylece, önce BES ile emekli olup, daha sonra SGK’dan da emeklilik ile çifte maaşa kavuşabilecek.

MEVCUT BES’TEN AVANTAJLI
Otomatik katılım, mevcut BES’ten daha avantajlı olacak. Yüzde 25 devlet katkısı, otomatik BES’te de olacak. Buna ilaveten otomatik BES’te; çalışanın cayma hakkını kullanmaması halinde, sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere, bin lira ilave devlet katkısı sağlanacak. Yine otomatik BES’te; 10 yıl, 56 yaş şartı tamamlanıp toplu para almak yerine maaş tercihi yapıldığında bir ek katkı daha olacak. Birikimini en az 10 yıllık sürede almayı tercih eden çalışana, birikiminin yüzde 5’i karşılığı ek devlet katkısı ödemesi yapılacak.

EN AZ ÖDEME 49,41 TL

İşte yeni sistemin satır başları:

* Çalışan, işvereni tarafından bir şirketin emeklilik planına dahil edilecek.
* Katkı payı her ay çalışanın maaşından kesilip bireysel emeklilik hesabına aktarılacak.
* Çalışanın ödeyeceği katkı payı, prime esas kazancının yüzde 3’üne karşılık gelen tutar olacak.
* Eğer çalışan isterse, tutarın artırılmasını isteyebilecek.
* Mevcut asgari ücrete göre bakıldığında en düşük ödeme 49,41 lira olacak.
* Çalışan, emeklilik planına dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihi müteakip 2 ay içinde sözleşmeden cayabilecek..

EMEKLİYE OCAK’TA ÇİFTE ÖDEME

Bu yıl seyyanen zam alarak diğer senelere göre farklı artış yaşayan emekliler için yıl sonunda da çifte ödeme gerçekleşecek. Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, promosyon ödemelerinin yıl bitmeden yapılacağını açıklamıştı. Üstüne Ocak ayında yapılacak zam oranları da belli oldu. Böylece yıl sonu ve yıl başında emekliler bu çifte ödemeden faydalanacak.

Emeklilerin uzun zamandır bekledikleri promosyon görüşmeleri nihayet sona geldi. Bankalarla yapılan pazarlıkların ardından açıklama yapan Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, 450 lirayı bulan promosyon ödemesi yapılacağını, son kararı ise Başbakan Binali Yıldırım’ın vereceğini söyledi. Bu rakamın Başbakan Binali Yıldırım tarafından yükseltilmesi bekleniyor. Daha önce yapılan açıklamalarda promosyon ödemesinin en az 500 lira olacağı ve yüksek maaşa daha fazla verileceği belirtilmişti.

Ocak ayında 12 milyon emeklinin tamamı da zamlı maaşa kavuşacak. Merkez Bankası’nın yaptığı yıl sonu yüzde 7.5’luk enflasyon tahmini üzerine Takvim Gazetesi bir hesaplama yapmış ve zam oranının yüzde 3.73 olacağını ortaya çıkartmıştı. Bu hesaplama daha sonra hükümetin bütçe programında da aynen yer aldı. Böylece oluşacak 6 aylık enflasyona göre zam alan emekliler tahminler tutarsa 3.73 zam alacak. Bu rakamın daha da yükselmesi ihtimali de bulunuyor. Memur emeklileri ise toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 3 oranındaki zamlarını maaşlarında görecekler..

2017 EMEKLİ MAAŞLARI NETLEŞMEYE BAŞLADI
Merkez Bankası tahmini enflasyon oranını açıkladı: Yüzde 7.5. Buna göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ocak zammı yüzde 3.73 oranında gerçekleşecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri her yılın Ocak ve Temmuz dönemlerinde, bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar zam alıyor.

Takvim’in haberine göre, 2016’nın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammını belirleyecek.

Bu oran da 3 Ocak’ta Türkiye İstatistik Kurumu tarafından enflasyon verilerinin açıklanmasıyla belli olacak.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) verilerine göre; halen en düşük maaş 2000’den önce SSK’dan emekli olanlarda bin 339, Sonra emekli olan SSK’lılarda 798, Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 163, Bağ-Kur tarım emeklilerinde ise 916 lira seviyesinde.

Merkez Bankası’nın 2016 yılı enflasyon tahmini yüzde 7.5. Buna göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ocak zammı yüzde 3.73 olacak.

Ocak’ta en düşük maaş 2000’den önce emekli olan SSK’lılarda bin 389 TL, 2000’den sonra emekli olan SSK’lılarda 828 TL, Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 206, Bağ-Kur tarım emeklilerinde ise 950 liraya yükselecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, 2017’nin ikinci zammını da Temmuz’da alacak.

Bu zammın oranını da 2017’nin ilk 6 aylık döneminde gerçekleşecek enflasyon belirleyecek. En nihayetinde emeklinin gözü kulağı 3 Ocak 2017 günü açıklanacak enflasyon oranında olacak.

kaynak: haber7Yorum Yap