8 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Emekli ve Memur Maaşları Bugün Yatıyor!

08/09/2016 - 9:38

Emekli ve Memur Maaşları Bugün Yatıyor!

Kurban Bayramı öncesinde vatandaşa müjde! Daha önce alınan karara göre kurban bayramı nedeniyle maaşların erken yatacağı açıklanmıştı. 12 Eylül’de başlayacak olan kurban bayramı için maaşlar ise bugün yatmaya başlayacak. Başbakan Binali Yıldırım’ında desteklemesi üzerine kabul edilen bu durum neticesinde emekliler ve memurlar 8-9 Eylül tarihlerinde maaşlarını çekebilecek.

SGK tarafından yapılan bildiride, herkesin maaşının 8 Eylül’de yatmayacağı, Tahsis numarasının son rakamları 9, 7, 5, 3, 1 olanlar 8 Eylül tarihinde maaşlarını çekebilecek. Son rakamı 8, 6, 4, 2, 0 olanlar ise maaşlarını 9 Eylül’de tahsil edecek. Bu açıklama ile birlikte kimlerin net olarak hangi gün maaşını alabileceği de aydınlatılmış oldu. Bu aya özel gerçekleştirilen erken maaş uygulaması normalde her ayın 16’sından sonra yatırılırken, bazıları ayın son günlerine kadar maaşının yatmasını bekliyordu. Kurban arefesinde ise maaşlar 15 güne kadar daha erken yatmış oldu.

İş görememezlik maaşı alanlarda yine bu kapsamda maaşlarını erken alacak. Onlar için ise tarih 5-9 Eylül olarak açıklanmıştı. Şuan iş görememezlik maaşından yararlanan herkes maaşlarını çekebilir durumda. Normal dönemlerde iş görememezlik ödemeleri her ayın 8-14 arası günlerinde yapılmaktaydı.

Erken maaş ödeme yapılmasındaki en büyük nedenlerden biri de, vatandaşın kurban bayramında borçsuz şekilde kurbanını alarak ibadetini yerine getirmesi oldu. Bir nevi kurbana finansman sağlayan devlet, vatandaşa ilk kez böyle bir uygulama yaptı. Geçtiğimiz yıllarda bayram dönemine denk gelen emekli maaşı ödeme günleri, bayram sonrasına çekilmiş ve bayram sonrasında ödemeler yapılmıştı. Bu alanda Türkiye’de bir ilk yaşandı.Yorum Yap