11 Ocak 2017

Muhammet Negiz

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Çözüm Bekliyor

11/01/2017 - 9:40

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) 2017 yılında çözüm arayışlarına devam ediyor. Yaş nedeniyle emekli olamayan vatandaşlar için son açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan geldi. Bakan Müezzinoğlu yaşı beklemek gerektiğine işaret etti. Yapılan açıklamalara göre EYT için bekleyiş devam edecek.
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Çözüm Bekliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamalar ve Bakanlık tarafından düzenlemeler, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için herhangi bir düzenleme öngörmüyor. Yaşa takılanlar, haklarının ellerinden alındığını iddia ederken; Bakan Müezzinoğlu, gelecek nesillerin hakkının çalınamayacağının altını çiziyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) 2017 yılında çözüm arayışlarına devam ediyor. Ancak hükümet kanadından gelen açıklamaların hepsinde yaşın tamamlanması vurgusu yapılır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan son 3 açıklamada da Avrupa ülkelerinin emeklilik sistemi örnek veriliyor. Türkiye’de emeklilik yaşının çok erken olması nedeniyle gelecek nesillerin ve kamu bütçesinin sırtında büyük bir yük oluştuğuna dikkat çeken Bakan Müezzinoğlu, yaş mağdurları için bir adım atılamayacağının altını çizdi.

OECD ve AVRUPA ÜLKELERİNDE EMEKLİLİK YAŞI

Bakan Müezzinoğlu, yaptığı açıklamada OECD ve Avrupa ülkeleri ile ilgili örnekler vererek emeklilik yaşının artacağını ifade etti. Müezzinoğlu şu ifadeleri kullandı; “Şuanda OECD üyesi ülkelerin hiçbirinde veya dünyanın hiçbir ülkesinde 65 yaşının altında emekli yok. Bizde 37’den tutun 65’e kadar her yaşta onbinlerle ifade edilen emeklilerimiz var. OECD üyesi ülkelerinin ortama emekli yaşı 72, Türkiye’nin ortalama emekli yaşı 52. Şimdi sistemin nasıl yanlış bir zeminde kurgulandığını buradan görüyoruz.

Almanya gibi kişi başına düşen gayri safi milli hasılası 30 bin avrolara gelmiş bir ülkede 65 yaşın altında tek bir emekli yoksa yine gelişmiş dediğimiz ülkelerde bir tane 65 yaşın altında emekli yoksa, ortalama emekli yaşı 72’yse, bizde de 52’yse burada yükü artıran bir bakış açısıyla değil, kademeli olarak biz artık 52’yi 53’e, 53’ü 54’e çıkartmalıyız. Bunu yavaş yavaş kadınlarda 58, erkeklerde 60’a götürecek bir yolculuk planlıyoruz. Bu zaten sistemde var.”

EYT İÇİN YAŞ BEKLENECEK

Bakan Müezzinoğlu, emeklilik yaşının artırılması nedeniyle daha az zaman emeklilik maaşı ödenmesi ama bunun dolgun bir miktarda olması gerektiğini ifade etti. Bakan Müezzinoğlu, EYT mağdurlarına yaşlarını doldurmaları tavsiyesinde bulundu. Yapılan açıklamada Müezzinoğlu, “Mesela yaşa takılanlara biz ‘yaşa takılmayacaksınız merak etmeyin’ dersek, yaş yine 50’lilerin altına iner. Ama biz yaşa takılan kardeşlerimize diyoruz ki ‘beklemen gereken 53’se 53’ü, 54’se 54’ü bekleyeceksin’ ve o gün geldiğinde de emekliliğini alacaksın.” ifadelerini kullandı.

Bakan Müezzinoğlu EYT İçin Konuştu

Loading the player...


6 Yorum

 

 • MEHMET ERMET :

  11 Ocak 2017-16:42

  AVRUPA’DAKİ ÇALIŞMA ŞARTLARINI OLUŞTURACAKSAN, EMEKLİ OLUNCA ALDIKLARI MAAŞI VERECEKSEN BAKANLIĞININ SİTESİNDE DAHİ MEMUR/İŞÇİ ALIMLARINDA 35 YAŞINI GEÇMEMİŞ İBARESİNİ KALDIRDIĞINDA BIRAK 65 YAŞINI 80 YAŞA RAZI GELİR SAYIN BAKAN… MADEM AVRUPAYI V.S. ÖRNEK VERİYORSUN…




  30



  0
 • Memet yıldırım :

  12 Ocak 2017-00:03

  Sayın bakan eyt mağduru olarak hakkımı ne bu dünyada nede ahirette helal etmiyorum allah büyüktür alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste seçimlerde görüşürüz sizinle




  14



  0
 • Yasemin :

  12 Ocak 2017-00:17

  Emeklilikte yaşa takılanlarin emekliliği refarandum öncesi çıkacağına inanıyorum Cumhur Başkanımıza güveniyorum bu olayı ondan başkası çözemez haberi olması gerekir hakkımızı vereceği kesin bizi mağdur etmez reis




  9



  3
 • ahmet oral :

  12 Ocak 2017-17:57

  sayın bakanım lütfen lütfen rica ediyorum diğer ülkeleri örnek göstermeyin bizi bizle kıyaslayın terazi burda ülkemizde bir emekçinin emekliliğine el koyulan yaşa takıldın bekle denilen asgari ücretin 1300 tl ama vekil maaşları 22 bin diğer imkan ve sosyal haklar hariç örneğiniz ölçütünüz bence burdan olsa biz vatandaşlar daha tatmin olacağız




  6



  0
 • Zafer Karaoğlan :

  12 Ocak 2017-19:37

  Atıp tutması ülkeyi yönetenlere göre kolay sizde emekli olunca aynı maaş tutarlarını alın.Sizde 2 yılda emekli olup ömür boyu keyif yapmayın.Aynı yaş kriterlerinde sizlerde emekli olmayı kanunlaştırın görelim.Fakat yapamazsınız size faydası olmaz.Böyle bir kanun olsaydı hemen erken emekli olmak için anında kanunu çıkarırsınız.Ya da ülkede para yok aktüriyel denge bozulur diyenler varya al sana para benim hakkım olanı Suriyelilere verme hükümeti yönetenlere az maaş ver bakın bunca yıl çalışmış benim gibi devletine vergisini vermiş gerekli prim ödemelerini ve 25 yıl çalışma gereğinide tamamlamış halka nasıl ödeme yapılacağını anlamış olursunuz.Ya da bizlerin milli gelirini sizler gibi yükseltin vergileri en aza indirin stopaj gibi bir ne idüğü belirsiz halkın üzerindeki kamburu ve sigorta pirim ödeme tutarlarını düşürün bakın nasıl halk yaşını bekleyecek ve ses çıkartmayacaktır.Zenginlere o milyon dolarlık tablo ev ve araba alanlara gemicik ve uçaklar alanlara dokunun garibana değil.




  9



  0
 • Cevdet Demirci :

  12 Ocak 2017-20:09

  Müezzinoğlu sen nasıl çalışma bakanınsın ki işçi temsilcisi olmadan asgari ücreti belirliyorsun sen bakansın ki hakkı gasp edilen emekçi EYT mağdurlarına takılmaya devam edecekler diye dalga geçiyorsun avrupayı örnek vermek değil senin görevin halkının sorununu çözmektir O örnek verdiğin avrupada insanlar 8 saat çalışıyor adam gibi maaş alıyor adam gibi ailesini geçindiriyor emekliye adam gibi maaş vermekten bahsetmişsin onun için mi 2002 ve 2008 de çıkan yasa ile emekçinin ve emeklinin hak gayıbına uğramasını onayladınız pirim günü arttıkça maaşı düşen tek ülkeyiz sayenizde yasaların geriye doğru işletilerek emekçi halkınızı mağdur eden tek ülkeyiz AKP hükümeiz sayesinde çok yazacak sey var ama neyse çok güzel bir söz var MALUMUN AHI TAHTAN İNDİRİR ŞAHI .Emin olun ilk seçim de sorununa duyarsız kaldığınız EYT mağdurları AKP hükümetine DUR YOLUN SONU DİYECEK.




  7



  0