22 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Prim Borçlarını Kapatmak İçin Acele Etsin

22/11/2016 - 14:01

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) 2016 yılı sonunda yapılacak görüşmeleri bekliyor. Bu görüşmeler öncesinde ise prim borcu bulunanlar için yapılandırma fırsatı bulunuyor. Gelir İdaresi Başkanlığı geçmiş dönem borçların yapılandırılması için son tarihi 25 Kasım olarak belirledi. Bu tarihten önce mutlaka başvuru yapılması gerekiyor.
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Prim Borçlarını Kapatmak İçin Acele Etsin

300 binden fazla kişi emekli olabilecek. Pirim borcu olanlar borçlarını 25 Kasım mesai bitimine kadar yapılandırabilecekler. Peşin ödeme yapmak isteyenler ise 2 Ocak 2017’ye kadar paralarını yatırdık sonra emeklilik hakkı kazanabilecek. Taksitli ödemeyi seçen kişiler de taksitlerini tamamladıktan sonra emekli olabilecek.

Prim borcu nedeniyle emekli olmayan kişiler 25 Kasım 2016 mesai bitimine kadar yapılandırma işlemlerini tamamlamak zorundalar. Yıl, yaş ve prim şartlarını sağlayan ama Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlu olan ve bu nedenden dolayı emekli olamayan kişiler 25 Kasım gününe kadar yapılandırma işlemlerini yerine getirerek peşin ya da taksitli ödeme seçeneklerinden istediklerini tercih edebilecekler.

Taksitli ödeme seçeneğini tercih eden kişiler, taksit ödemelerinin tamamlanmasından sonra emekli olabilecekler. Yapılandırma işlemlerinde peşin ödeme başvurunda bulunan kişiler ise borçlarını 2 Ocak 2017’ye kadar ödemelerinin ardından emeklilik hakkına kavuşacaklar.

YAPILANDIRMA FIRSATLARI

Emeklilik işlemlerini kolaylaştırmak amaçlı yapılan yapılandırma sürecinde kişilerin asıl borçları ödenmesi beklenmektedir. Gecikme zammı ve faizi ise silinmekte ama enflasyon oranlarına göre güncelleme yapılmaktadır. Borçların önemli oranda düşmesi sayesinde kişilerin emekli olması sağlanacaktır.

Peşin ödeme yapan kişiler enflasyon oranının yarısını vermekle yükümlü tutulurken, taksitli ödeme yapacak olanlar ise anapara ve enflasyon tutarından oluşacak borcu seçtikleri taksit miktarına göre belirlenen katsayı ile ödeyeceklerdir. Para temini konusunda problem yaşayan kişiler için Ziraat Bankası üzerinden kredi imkânı da sağlanmaktadır. Bu fırsatlar eşliğinde 300 binden fazla Bağ-Kur’lunun emeklilik hakkına sahip olması beklenmektedir.Yorum Yap