18 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Gözler Sosyal Güvenlik Kurumunda

18/11/2016 - 23:50

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacak açıklamalara odaklandı. 2016 yılında hazırlanacak olan torba yasada yer almak için bekleyen emeklilik mağdurları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'dan emeklilikte yaşa takılanların sorunlarına çare bulmalarını bekliyor.
Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Gözler Sosyal Güvenlik Kurumunda

Emeklilik hayali kuran binlerce kişi primlerini ödemelerine karşın yaş sınırına takılmış durumda. 2016 yılı sonunda mecliste olacak torba yasa ile yaşa takılanların sorunların da gündeme gelmesi bekleniyor.

Emeklilik hayali kuranların ilk ağızdan sorumlu olduğu SGK’dan gelecek açıklamalar yakından takip ediliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını her fırsatta dile getirirken geriye dönük adımların atılacağını belirtti. Konu ile ilgili mağdurlar ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın desteklerini bekliyor.

2017’DE EYT MÜJDESİ GELİR Mİ?
Şu anki sisteme göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek zorunda. Bununla ilgili, şimdiye kadar 3 kıstas belirlenmişti.

Memurlar ve Bağ-Kur’lular için de emeklilikte benzer şekilde yaş şartı konuldu. Vatandaşlar ise en çok yeni yılla birlikte 2017’de erken emeklilik konusunda müjdeli bir haber bekliyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım’ın sinyalini verdiği Başkanlık Sistemi için referandum sinyali de seçim öncesi vatandaşları önümüzdeki yıl için ümitlendirmeye yetti.

KİMLER YAŞA TAKILIYOR?

SSK’lı olanlardan 8.9.1999 gününe kadar emeklilik için iki şart vardı. Birincisi, sigortalılık süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 günlük prim ödeme gün sayısı. Bu tarihten sonra ise üçüncü bir şart daha geldi, yaş şartı. 8.9.1999 gününden önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen yaş bekleme süresi getirildi. Memurlar ve Bağ-Kur’lular için de benzer şekilde yaş şartı getirildi.Yorum Yap