5 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Enflasyon Rakamlarında Düşüş!

05/09/2016 - 12:15

Enflasyon Rakamlarında Düşüş!

Eylül ayına girmemiz ile birlikte Ağustos ayının enflasyon rakamları da açıklandı. Rakamların açıklanmasından önce düşüş beklentisi hakimdi fakat açıklanan rakamlar, beklentilerden daha yüksek oranda bir düşüş olduğunu işaret ediyor. Ciddi oranda bir fark oluşması, tüm ekonomistleri ters köşeye yatırdı. Tahmini düşüş farkının 0,02 olması beklenirken 0,29 olarak rakamın açıklanması ilginç karşılandı.

Her ayın ilk haftasında bir önceki aya dair verileri açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayı verilerinde Türketici Fiyat Endeksi’nde %-0,29 oranında bir düşüş olduğunu açıkladı. Buna göre TÜFE’de azalış meydana gelirken, bir başka değer Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) %0.08 oranında bir yükseliş gösterdi.

Tütün ve Alkol’de Artış!
Artışı en fazla yaşayan ise alkol ve tütün olarak kayıtlara geçti. Ağustos ayında alkol ve tütün %3.44 rakamında bir artış yaşadı. Tatilcilerin etkili olduğu artışlarda konut kiralama ve satın alma, tatil harcamalarında da yine ciddi oranda artışlar görüldü. Gıda sektörü de bir başka artış görülen sektör olarak dikkat çekiyor.

Düşüş grubu ele alındığında ise yaz sezonunun son zamanı olmasından kaynaklı olsa gerek giyim sektörü düşüşte başı çekti. Kıyafet ve kundura da %4.69 seviyesinde bir gerileme söz konusu. Alkol barındırmayan içecekler ise yine düşüşe geçen bir başka alan oldu.Yorum Yap