26 Kasım 2016

M. Negiz

Erdoğan Avrupa Parlamentosunu Tehdit Etti

26/11/2016 - 20:19

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’nde gündemi değerlendirdi. Suriye, Irak, Afganistan, Libya, Somali gibi ülkelerde yaşananlara değinen Erdoğan, AP’nin oylaması hakkında da, “Eğer daha ileri giderseniz, bu sınır kapıları da açılır, bunu bilesiniz.” dedi.
Erdoğan Avrupa Parlamentosunu Tehdit Etti

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından düzenlenen Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, seçim öncesinde “Yok hükmündedir” diyerek yorumladığı Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından yapılan Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği müzakerelerinin dondurulmasına dair tavsiye kararının oylamasından evet çıkması hakkında, “Eğer daha ileri giderseniz, bu sınır kapıları da açılır, bunu bilesiniz.” şeklinde açıklama yaptı.

DÜNYADA MİLYONLARCA AYLAN BEBEK VAR

KADEM tarafından düzenlenen zirvede söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye, Irak, Afganistan, Libya, Somali gibi ülkelerde yaşanan olaylardan bahsetti ve dünyada Aylan bebek gibi milyonlarca mağdurun şefkat beklediğini vurguladı. Bu konuda adım atılmamasını ise eleştirdi.

SINIR KAPILARI AÇILABİLİR

AP’nin yapmış olduğu oylamada hakkında konuşan Erdoğan, Aylan ve Ümran bebek örneklerini hatırlatarak mülteciler konusunda AB’nin çok kötü olan notuna dikkat çekti. 3.5 milyon mülteci bulunan Türkiye için AB’nin vermiş olduğu destek sözlerinin yerine getirilmediğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı, AB’nin davranışı değişmediği takdirde Türkiye’nin sınır kapılarını açabileceğini söyledi.

MEVCUT BM ‘NİN YAPISI ADİL DEĞİL

Birleşmiş Milletler’in çarpık yapısına da değinen Erdoğan, her etnik unsurun, her dinin ve her kıtanın temsil edileceği bir yapının olmamasını şiddetle eleştirdi. BM’nin mevcut yapılanması konusunda “aldatmaca” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı, inanç gruplarının BM’de temsil edilmediğine 1 milyar 700 milyonluk İslam dünyası örneği ile dikkat çekti ve “Buradan adalet çıkmaz.” Diyerek adil bir örgüt yapılanması ihtiyacına vurgu yaptı.Yorum Yap