2 Aralık 2016

M. Negiz

Erdoğan: Büyükşehir Sayısı Artacak

02/12/2016 - 12:54

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki kahvaltıda milletvekilleri ile buluşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyükşehir sayısının artacağını ifade etti. Erdoğan, “"Nüfus kriteri belli bir oranda düşürülecek. Böylece birçok il büyükşehir statüsüne çıkacak. Bu düzenlemeyi kısa sürede yapmayı planlıyoruz. Böylece büyükşehir sayısı 50-60’ı bulabilir" dedi.
Erdoğan: Büyükşehir Sayısı Artacak

Milletvekilleri ile Külliye’deki kahvaltıda buluşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan büyükşehirlere ilişkin belirlenen nüfus kriterini aşağı çekerek mevcut büyükşehir sayısının artırılacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı’nın gündeminde olan diğer konular ise Suriye ve başkanlık çalışmalarıydı. Meclise gelecek Başkanlık görüşmeleri öncesinde Erdoğan çarpıcı açıklamalarda bulundu.

NÜFUS KRİTERİ DÜŞÜRÜLECEK
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kahvaltı buluşmasında gündeme gelen belediyelerin uygulama farklılıklar ve hizmet sorununa ilişkin konuştu. Konuşmasında, “Yeni bir düzenleme ile bu ayrım ortadan kaldırılacak. Nüfus kriteri belli bir oranda düşürülecek. Böylece bir çok il büyükşehir statüsüne çıkacak. Bu düzenlemeyi kısa sürede yapmayı planlıyoruz. Böylece büyükşehir sayısı 50-60’ı bulabilir. İmar uygulamaları başta olmak üzere ilçelerin kendi başlarına farklı farklı karar almaları önlenecek” sözlerine yer verdi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ HALKA İYİ ANLATMAK GEREK
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kahvaltıda anayasa değişikliği konusundaki süreç hakkında da konuştu. Erdoğan, “Eğer iki partinin görüşmelerinden uzlaşma çıkarsa, yeni bir süreç başlayacak. Önce Meclis’te ardından da referandum sürecinde çok yoğun bir dönem bekliyor. Kampanyanın iyi yürütülmesi ve halka iyi anlatılması gerekir. Herkese görevler düşecek. Çok çalışmanız gerekecek hazırlıklı olun” dedi.

SURİYE’DE RUSYA İLE ORTAK İNSANİ YATIRIMLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yaptığı son görüşmeye ilişkin şunları söyledi: “Bir hafta içerisinde üç kez görüşme yaptık. Rusya’nın Türk askerlerine yapılan saldırıyla hiçbir ilgisinin olmadığını söylediler. Zaten rejim üstlendi. Bu konuyu her yönüyle değerlendiriyoruz, temas ve çalışmalar sürüyor. Biz, iki ülke olarak Suriye’de insani yatırımlar konusunda ortak hareket edeceğiz. Hastane, okul gibi ortak çalışmalar yapacağız. Bu alanda görüş alışverişimiz sürüyor.Yorum Yap