30 Kasım 2016

M. Negiz

Erdoğan Gündeme Dair Açıklamalarda Bulundu

30/11/2016 - 15:38

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Four Seasons Bosphorus Otel'de, gündeme dair pek çok konuda açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın açıklamaları arasında en dikkat çekenleri ise Kıbrıs, AB ve dolar ile ilgiliydi.
Erdoğan Gündeme Dair Açıklamalarda Bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. AB, Kıbrıs, TL ve Altın konularını gündeme taşıyan Erdoğan,”Şu anda AB defterini kapatmış değiliz” diyerek müzakere sürecininin devam edeceği sinyalini verdi.

Four Seasons Bosphorus Otel’de “Küresel Gelecek: İnsan Odaklı, Akıllı Ekonomi Temalı 7. Boğaziçi Zirvesi’nde önemli değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) müzakere sürecinin devam edeceğine değinirken, Kıbrıs, TL ve Altın hakkında görüşlerini ortaya koydu.

KİRA SÖZLEŞMELERİNDE TL KULLANIMI TAVSİYESİ
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi gibi konukların da katılım sağladığı 7. Boğaziçi Zirvesi’nde söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, doların yükselişini değerlendirdi ve yerli para ile borçlanma hakkında “”Gelin altını piyasaya sokalım. Yerli para ile borçlanmanın yollarını arayalım. Yaşadığımız bu süreci birlikte dayanışma içinde atlatmalıyız. Bu topraklar bizim hepimiz kardeşi” ifadelerini kullandı. Erdoğan, kira sözleşmelerinde doların kullanılmasını da eleştirerek yerli para birimi kullanımını tavsiye etti.

AB MÜZAKERELERİNE YEŞİL IŞIK

Önceki açıklamalarında yok hükmünde saydığı ve tanımayacaklarını ifade ettiği Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu tarafından gerçekleştirilen oylama hakkında da görüşlerini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB defterini kapatmadıklarını şu sözlerle ifade etti; “Türkiye bulunduğu konum itibariyle her oluşumun tabii bir parçasıdır. Avrupa Birliği maalesef, bu açık gerçeği göremediği görse de kabul edemediği için tam üyelik müzakerelerimizi yokuşa sürmekte ısrar etmiştir. 53 yıl bu ülkeyi kapısında bekleten bir AB var. Bulunmaz Hint kumaşı değilsin ya. Biz öyle de böyle de 53 yılı sürdürdük. Dünyada birçok ülkeye bu tür baskılar yaptınız. Ne oldu bitirdiniz mi? Evelallah Türkiye’yi hiç bitiremezsiniz. Biz kendimize, dostlarımıza, kaynaklarımıza güveniyoruz. Çalıştığımızın iki üç katı çalışır, dünyayı dolaşır asla boyun eğmeyiz. İdeolojik dayatmalar ile boyun eğdirtmeye kalkanlar kusura bakmasınlar. Türkiye o ülkelerden bir ülke değil. Çalıştığımızın iki üç katı çalışır, dünyayı dolaşır asla boyun eğmeyiz. İdeolojik dayatmalar ile boyun eğdirtmeye kalkanlar kusura bakmasınlar. Türkiye o ülkelerden bir ülke değil. Siz 100 kişi, 200 kişi, 300 mülteciye bakamazken bu ülke şu anda kendi sermayesinden, cebinden 3 milyon mülteciyi evelallah barındırıyor, bakıyor, her şey ortada. Avrupa Parlamentosu’nun son kararı, yıllardır zaten yaşadığımız bu gerçeğin bizzat kendileri tarafından ikrarıdır. Türkiye’nin AB tarafından bu şekilde tahkir edilmesi elbette bizi üzmüştür. Buna rağmen şu anda, bak şu anda diyorum, AB defterini henüz kapatmış değiliz. Ama karşımızdaki fotoğraf şimdilik bu konuda olumlu yönde beklentilere kapılmamıza izin vermiyor. Fakat şunu da hiç kimse unutmasın; Türkiye’nin önünde daima çok fazla alternatif mevcuttur ve bu alternatiflerden herhangi birisini değerlendirmek suretiyle biz yolumuza devam ederiz. Burada şu anda ifade etmeyi doğru bulmuyorum ama biz tabii bu alternatiflerle de görüşmelerimizi devam ettiriyoruz.”

KIBRIS MÜZAKERELERİ BİR OYALAMA TAKTİĞİDİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeminde yer alan konulardan bir tanesi de Kıbrıs müzakereleriydi. Kıbrıs konusunda önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, şehit kanları ile sahiplenilen toprakları vermenin mümkün olmadığını vurguladı ve müzakerelerin sonuç almaktan çok bir oyalama taktiği olduğunu ifade etti. Erdoğan’ın Kıbrıs hakkındaki açıklamaları şu şekilde devam etti: “Utanmadan, sıkılmadan, Avrupa Birliği toplantılarına Kıbrıs adasının tamamının içinde yer aldığı bayrakla geliyorlar. Bir defa sizin böyle bir bayrağınız olamaz ki. Burada bir KKTC var. Sen, Güney Kıbrıs Rum Yönetimisin. Kuzeyde de Türk Cumhuriyeti var. Bunu göreceksin. Bu da bir saygısızlıktır. Öyle veya böyle bunu anlayacaklar, öğrenecekler.”

Kıbrıs konusundaki görüşmelere ilişkin olarak, sürecin yılsonuna kadar somut bir adım atılması gerektiğine değindi. Sürecin başarılı olabilmesi için tarafların toprakların tamamını sahiplenme ya da yönetime tamamen aday olma hatalarını yapmamaları gerektiğine işaret etti.

YENİ BİR TİCARİ ENTEGRASYON OLMALI

İslam ve Türk coğrafyasındaki 60 devletin ortak iradesini çok önemsediğini aktaran Erdoğan, mal ve hizmetlerin, standart kodlar aracılığıyla sisteme girileceği bir ticaret platformunda bir araya gelen ülkelerin, en az maliyetle ve en hızlı şekilde birbirleri içindeki her türlü mala ve hizmete ulaşabilmeleri gerektiğini ifade etti. Erdoğan, bu konudaki değerlendirmelerine şu şekilde devam etti; “Biz herkesin üzerinde hesap yaptığı böylesine büyük bir coğrafyanın, isterse kendi ekonomik ve ticari alt yapısını oluşturabileceğine inanıyoruz. Çerçevesini çizdiğim bu ticari platform daha büyük bir ekonomik birliğin nüvesini de teşkil edebilir. Esasen, bu tür yeni girişimler, mevcut yapıların alternatifleri olmaktan ziyade, onlara da dinamizm kazandıracak, can suyu işlevi görecek oluşumlar olarak görülmelidir.”Yorum Yap