22 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Erdoğan’ın Şangay Beşlisi Çıkışı Destek Gördü

22/11/2016 - 15:56

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şangay Beşlisi çıkışına Rusya ve Çin’den yanıt geldi. Rusya’dan gelen açıklamalarda ‘mantıklı bir adım’ olarak görülen çıkış, Çin tarafından da ‘olumlu’ bulundu.
Erdoğan’ın Şangay Beşlisi Çıkışı Destek Gördü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Semerkant dönüşünde yapmış olduğu açıklamada Avrupa Birliği’ni eleştirirken, Şangay Beşlisi’ne katılımın Türkiye’nin daha rahat hareket etmesini sağlayacağı yönündeki ifadeleri çevre ülkelerden yanıt bulmaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları konusunda Rusya ve Çin’den destek açıklamaları gelmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şangay Beşlisi konusundaki çıkışına Rusya’dan gelen ilk yanıtlar şu şekilde; “Türkiye’nin Şangay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) üyeliği Erdoğan için mantıklı bir adım olurdu. ŞİÖ, Avrupa Birliği’nden (AB) farklı, onun yerine geçemez. Fakat AB’den farklı olarak ŞİÖ üyeleri tamamen egemen.”

Çin’den gelen açıklamalar da Erdoğan’ın çıkışını destekleyici nitelikte. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şangay Beşlisi hakkındaki açıklamalarını değerlendirdi. Şuang, “Türkiye’nin Şangay Beşlisi ile işbirliğini derinleştirme arzusuna büyük önem veriyoruz” ifadesini kullandı.

Genel olarak uzmanlardan gelen yorumlar ise, Şangay Beşlisi ya da Şangay İşbirliği Örgütü’nün Avrupa Birliği ile değil NATO ile kıyaslanması gerektiği şeklinde. Türkiye’nin NATO üyesi olarak Şangay İşbirliği Örgütü’ne kabul edilmesi pek mümkün bir şey olarak görülmüyor. Bu durumda akla gelen husus Kuzey Atlantik Paktı’ndan (NATO) ayrılmayı Türkiye’nin isteyip istemediği.Yorum Yap