6 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Erken Seçim Olabilir!

06/05/2016 - 11:26

Erken Seçim Olabilir!

AK Parti’de yaşanan iç kriz istifa kararı ile sonuçlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında yaşanan kırgınlıklar ve krizlerin onarılması yerine, Davutoğlu’nun istifasında karar kılınıldı. Davutoğlu her ne kadar kendi tercihim değil dese de, Erdoğan “şahsi kararıdır” ifadesini kullandı. 22 Mayıs’ta aday olmayacağını açıklayan Davutoğlu’nun yerine yeni bir genel başkan seçilecek. Öte yandan kulislerde konuşulan iddialar erken seçime gidilebileceğine işaret ediyor. Ak Parti içerisinde bir takım karışıklıkların çıktığı daha da önemlisi, parti içerisindeki bazı isimlerin Başbakan adayı olarak kendisini görmesi çatlak seslerin artmasına sebep oluyor. Ayrıca bu kadar çok adayın ortaya çıkması, yeni genel başkan seçildikten sonra, bu durumdan memnun olmayan birçok muhalif sesin olacağı anlamına geliyor.

Bugün “Başkanlık” sistemi için yeterli milletvekiline sahip olmayan AK Parti, gerekli olan desteği diğer partilerden de göremedi. Davutoğlu’nun istifası ile birlikte yeni bir Başbakan ve parti içerisindeki muhalif isimlerin yerine daha sorunsuz isimlerin seçilmesi ve erken seçime gidilmesi planlanıyor. Hatta bu durumu öngören diğer partiler de hazırlıklarına başladılar. Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan 2010 yılında muhalefet partilerinin erken seçim isteğine sert çıkmış, “gelişmiş ülkeler erken seçime gitmezler” yorumunda bulunmuştu. AK Parti içerisinde yeni Başbakan adayı olarak şu an en güçlü isim Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım. Ancak Cumhurbaşkanlığına yakın kaynaklar, Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak için de Başbakan olabilir yorumunda bulunuyorlar.

450 Bin Tercih Mührü İhalesi Başlatıldı

Kulislerde erken seçim hazırlığı iddiaları dolanırken, Yüksek Seçim Kurulu’ndan (YSK) şok eden bir hamle geldi. 5 Mayıs 2016 tarihinde resmi internet sitesi üzerinden bir ihale başlatan Devlet Malzeme Ofisi, ihtiyaç sebebiyle 450 bin seçim mührü alımı yapacak. İhale 13 Mayıs’ta sona eriyor. Bu gelişme de erken seçim iddialarını kuvvetlendirirken, partilerin de kendi içinde erken seçimi daha ciddi ele almasına sebep oldu.Yorum Yap