6 Kasım 2016

Kadir Çalışkan

Erken Seçim Olacak Mı? HDP Kararını Verdi

06/11/2016 - 13:01

Erken seçim olacak mı soruları yükselmeye başladı. 28 milletvekilinin düşmesi ara seçim yapılması anlamına geliyor. HDP'li vekillerin tutuklanmalarının ardından gözler TBMM'ye çevrildi. AKP MHP ile işbirliği içerisinde. HDP'de işler karışık. CHP ise her zamanki gibi ne yaptığını bilmiyor. Konu ile ilgili açıklamanın ilerleyen günlerde yapılması bekleniyor.
Erken Seçim Olacak Mı? HDP Kararını Verdi

HDP’li vekillerin tutuklanmalarının ardından gözler erken seçime çevrildi. 59 milletvekili ile mecliste en çok vekile sahip 3. parti olan HDP, 4 Kasım operasyonlarının ardından köşeye sıkışmış durumda.

HDP’li milletvekilleri tutuklandı. Ancak bu onların milletvekilliklerinin düşmesi anlamına gelmiyor. Üyeliğin düşmesi için mahkûmiyet kararı verilmesi ve bu kararın kesinleşmesi gerekiyor. Mahkûmiyet kararı Yargıtay’da onanıp kesinleştikten sonra TBMM Genel Kurulu’nda okunduğu zaman milletvekilliği düşüyor.

28 Vekil Düşerse 3 Ay İçerisinde Ara Seçim
HDP milletvekillerinin tutuklanması, Meclis aritmetiğini değiştirmeyecek. Meclis’te HDP Grubu’nun düşmesi, vekilliklerin ortadan kalkması da söz konusu olmayacak.

HDP Olağanüstü Toplandı

HDP, HDP Meclis Grubu ve MYK’nın aldığı kararı açıkladı. HDP TBMM çalışmalarını durdurma kararı aldı. HDP sözcüsü Ayhan Bilgen, “Yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya karar verdik” dedi. Bilgen, komisyonlara ve Genel Kurul’a katılmayacaklarını söyledi.

Son dakika haberi: HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ ve 7 milletvekilinin tutuklanmasından sonra 2 günden bu yana Diyarbakır’da toplantı yapan HDP Meclis Grubu ve MYK aldığı kararları bugün açıkladı.

HDP sözcüsü Ayhan Bilgen, “Meclis grubumuz ve merkez yürütme kurulumuzla birlikte yaptığımız tartışmalar sonucunda demokratik siyaset tarimizin en kapsamlı ve karanlık saldırısı karşısından yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya ve bir kez daha halklarımızla buluşmaya karar verdik. Önümüzdeki günlerde ev ev , mahalle mahalle, köy köy, ilçe ilçe, il il dolaşarak halkımızın şikayet ve önerilerini dinleyeceğiz. Bileşenlerimizle, demokrasi, barış ve emek güçleri, STK, sendika ve meslek birlikleri ve inanç gruplarıyla tartışarak önerilerini alacağız. Tüm bu istişareler sonucunda yapılan önerileri değerlendirip sonuçları kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Bilgen, komisyonlara ve Genel Kurul’a katılmayacaklarını belirtti.

tbmm

TBMM’de sandalye dağılımı

ATAMA OLACAK MI?
Bilgen, “Eş Genel Başkanlık için vekaleten atama olacak mı?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

Bunların hepsini önümüzdeki günlerde halkımızla tartışacağız. Bu ülkede yasama organının bir işlevi var mı, teknik tatışmaların anlamı var mı, halk karar verecek. Nerede, nereye kadar olacağımızı onlarla karar vereceğiz. Türkiye bir dönüm noktasındadır. Böyle küçük ayrıntılarla tartışma yapmak yerine, bu kararın Türkiye için, dünya için ne ifade ettiğini görmek istiyoruz. Biz çok net bir açıklama yaptık, bu açıklamanın gereğini yapacağız. Gündemimizde halkla beraber kararı vermek var.

Olası Bir Seçimde Oylar Nasıl Dağılır?

Erken yapılacak bir seçimde en karlı çıkacak parti AKP olacak. Başkanlık ve yeni anayasa için kendi başına yetecek oyu büyük ölçüde alacaktır. HDP’nin ise büyük bir çöküş içerisine girerek baraj altı kalması yüksek olasılık. MHP’nin ise AKP ile iş birliğine gitmesi oyunu büyük oranda arttıracak. CHP, her zamanki kemikleşmiş kitlesi ile muhalefetin en büyük adayı.Yorum Yap