1 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Erken Teşhisin Önemi Artıyor!

01/05/2016 - 19:52

Erken Teşhisin Önemi Artıyor!

Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemi

Çağımızın sağlık sorunlarından biri olan Kanser için her yıl yeni ilaçlar ve daha başarılı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Meme Kanseri de kanser türleri arasında en yaygın olanı ve kadınların korkulu rüyalarından biridir. Gelinen son noktada, artık meme kanseri korkulacak bir hastalık olmaktan çıkmıştır. Meme kanserinde bundan 20 yıl önce, tümör bulunan meme blok halinde göğüs duvarı adeleleri ile birlikte çıkartılırken, bugün sadece içeride bulunan 1-2 cm boyutundaki tümörlü doku alınmaktadır. Yıllar içerisinde yapılan araştırmalar, her iki durumda da hastalığın tedavisinin aynı oranda başarılı olduğunu göstermiştir.

Meme Kanseri’nde de diğer kanser ve uzun süreli hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis oldukça önemlidir. Erken teşhis durumunda hastalık çok kolay ve sancısız bir şekilde tedavi edilebilmekt, çoğu zaman kemoterapi bile gerekmemektedir.

Erken Teşhis Yolları

Meme Kanseri’nde erken teşhis için uygulanan 3 önemli yöntem vardır. Bu yöntemler, Kendi kendini muayene etme, Periyodik doktor muayenesi ve Mammografi ve ultrason’dur.

Kendi Kendini Muayene: Her kadının ayda en az bir kez kendi memesini kontrol etmesi ve herhangi bir farklılık olup olmadığına bakması gerekmektedir. Kadınların bu kontrol sırasında, menapoz, adet dönemi, dopum kontrol hapı, hamilelik, yaş gibi durumları da göz önünde bulundurması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda, kişiden kişiye farklılık gösteren meme yapısında ekstra bir hassasiyet ve şişkinlik olabilir. Kendi kendini muayene sırasında memede farkedilen, beze, şişkinlik veya yapısal bir değişiklik doktora bildirilmelidir.

Periyodik Doktor Kontrolü: Ülkemizde meme kanseri cerrahi bir uzmanlık alanı olduğu için, her kadın vatandaşımız yılda en az bir kez genel cerrahi uzmanına kontrol yaptırmalıdır. Doktor muayenesi aynı zamanda doktorunuzdan alacağınız bilgiler ve dikkat etmeniz gereken farklılıkları öğrenmeniz açısından da oldukça önemlidir.

Mammografi ve Ultrason: Özel bir röntgen filmi olan Mammografi, kadınlarda ilk defa 35-40 yaş arasında çekilmiş olmalıdır. Mammografi, her bir memenin iki yönlü biri üstten diğeri yandan çekilen filmidir. Mammografi yönteminin yanı sıra, Ultrasonografi ile ses dalgaları aracılığıyla tamamen zararsız bir şekilde tümör tespiti yapılır. Ultrasonografi, 1 cm’den küçük kitleleri dahi tespit edebilmektedir.

40 yaşından itibaren her yıl doktor muayenesi ile mammografi ve ultrasonografi tetkiki kadınlar için oldukça hayatidir.Yorum Yap