27 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Esad’ın S-300 Talebi Reddedildi!

27/04/2016 - 11:54

Esad’ın S-300 Talebi Reddedildi!

Rusya Esad’ın S-300 Talebini Reddetti

Moskova yönetimi, 2014 yılında Şam yönetimi tarafından talep edilen S-300 hava savunma sistemlerinin alınması başvurusunu net olarak ifade edilmese de reddettiğini açıkladı. Bilindiği gibi şu an dünya üzerinde en gelişmiş hava savunma sistemlerinden biri olan Rusya yapımı S-300 ve S-400 sistemleri oldukça revaçta. S-300’ler, Amerika Birleşik Devleteri (ABD) yapımı Patriot bataryalarına kafa tutabilecek kapasitedeler. Bu sebeple Beşşar Esad yönetimi, ülkesine Avrupa veya ABD’nin olası müdahalesinden sonra, Irak’ın eski lider Saddam Hüseyin ve Libya’da Kaddafi gibi bir sonla karşılaşmak istemeyen Esad bu kapsamda savunma yatırımlarını sürdürmeyi amaçlıyor.

S-300 hava savunma sistemleri ile oldukça güçlü bir pozisyona sahip olabilecek Esad rejimi’nin satın alma talebi Tass ajansının geçtiği habere göre, Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Şefi Aleksandr Fomin tarafından reddedildi. Geçtiğimiz haftalarda şok bir kararla Esad ve güçlerine verdiği desteği fiilen kesen Rusya, Avrupa ve Amerika’yla ortak hareket ederek ateşkes ve barış taraftarı olmuştu. Bu sebeple Suriye’ye S300 hava sunma sistemlerinin satılmasının şu an için gerçekleşmeyeceği görüşü hakim.

Açık Kapı Bıraktı!

Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, dün konuşma yapan Fomin, Suriye’ye S-300 sistemleri satılıp satılmayacağının sorulması üzerine, “Bugün itibarıyla böyle bir plan yok” cevabını verdi. Esad şu an için reddedildi ancak net bir ifade bulunmuyor. Fomin açıklamasında kesin olarak satmıyoruz ya da satmayacağız da demiyor. Aksine zaman da vererek “Bugün” itibarıyla diyor yani, yarın olası bir gelişme yaşandığında sistemlerin satılması planı devreye girebilir.Yorum Yap