6 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Eski Konut Sahiplerine İpotek Şoku!

06/09/2016 - 10:32

Eski Konut Sahiplerine İpotek Şoku!

Emlak bankası güvencesiyle yıllar önce konut kredisi alarak konut sahibi olanlar, bugünlerde şok yaşıyor. Konut sahipler, bugünlerde evlerini satmak istediklerinde ipotek sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Bir çok kişinin sık şekilde rastladığı durum, kimi konutlar için sözleşme ayrıntılarında kimisi ise bilinçsizlik nedeniyle oluşmuş durumu ortaya çıkarıyor. Nasıl mı?

Eski yıllarda kredi ile konut alımı yapan kesim oldukça fazlaydı. Bugünkü gayrimenkul sahiplerinin ve gayrimenkul zenginlerinin çoğu 70-90 yılları arasında satın aldıkları konutlar üzerinden temelleri atmıştı. Fakat sözleşme detaylarını okumamak, bugünlerde çoğu kişinin başını ağrıtan durumu ortaya çıkarmış durumda. Konut ödemesi biten vatandaşların sonrasında bir dilekçe vermesi gerekiyor. Vatandaşlar bu dilekçeyi vermediği için kredi ödemesi bitmemiş olarak görünüyor.

Sözleşmelerde ise bu durum neticesinde evin ödemesi bitmemiş görünür ve ipotek olduğu tapu görevlilerince bildirilir. Daha çok satış işlemleri sırasında ortaya çıkan bu sorun, daha sonra vatandaşların uğraşmasına ve tedirgin olmasına neden oluyor. Böyle bir ipotek çıkması ek olarak ev sahiplerini de kızdırmış durumda. Günümüzde %90’a varan bir oranda ev sahipleri aynı durum ile karşı karşıya kalıyor.

Bu durum ciddi bir maddi sorun ortaya çıkarmamaktadır. Evin üzerindeki ipotek, sadece cüzi bir ipotek masrafı alınarak kaldırılabilmektedir. Fakat ev için başka ipotekler olması halinde bu işlem farklı bir boyut kazanabilir. Bu durumda ipotek nedenini ve neye bağlı bir ipotek olduğunu konut ediniminde size verilen sözleşme maddelerinde ayrıntılarını bulmanız mümkün.Yorum Yap