7 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Esnafa İşsizlik Benzeri Fon Müjdesi!

07/09/2016 - 19:06

Esnafa İşsizlik Benzeri Fon Müjdesi!

İşsiz kalan işçilere işsizlik fonu veren devlet, yelpazesini genişletiyor. Türkiye’de işsiz kalan vatandaşa 10 aylık işsizlik ödemesi yapan hükümet, artık sadece işçiler için değil, esnaflara da aynı hizmeti uygulayacak. Günümüzde bir çok sektörde hizmet veren esnaflar için yeni bir fon geliyor. Esnafın mağdur edilmemesi için atılacak olan adımlar, önümüzdeki günlerden itibaren resmileşecek.

Ticaret bakanı Bülent Tüfekçi tarafından yapılan açıklamada, esnafın önemine dikkat çekerken, onların mağdur edilmemesi için önemli girişimde bulunulacağını söyledi. Detayların henüz netleşmediğine dikkat çekilse de tüyo vermekten kaçınmayan Bülent Tüfekçi, esnafın iflas etmesi halinde işsizlik fonuna benzer bir fon ile birlikte esnafa 10 ay kadar maaş bağlanacağını söyledi.

İşsizlik maaşı alan kişilerin belli bir zaman dilimi içerisinde belli bir miktar sigorta priminin ödenmiş olması gerekirken, esnaf için ise bu detaylar yeni bir yapılanmayla düzenlenecek. Kamuoyu ile bu bilgilerin paylaşılmasının ardından esnaftan yeterli destek gelirse, bu kanunun yürürlüğe girmesi kaçınılmaz olarak vurgulanırken, esnaf ise hükümetten farklı destekler bekliyor.

Kepenk indirmek istemeyen esnafın hükümetten beklentisi, işsizlik fonu yerine esnafa daha fazla desteğin verilmesi yönünde. Genç girişimciler ve çiftçilere verilen destek kadar kendilerinin destek göremediğini belirten binlerce esnaf, kendilerine de hibe ve faizsiz kredi ile destek olunması gerektiği fikrinde.Yorum Yap