18 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Evde Bakım Maaşı Yatan İller Belli Oldu

18/11/2016 - 22:06

Evde bakım maaşı yatan iller Kasım ayında da tıpkı diğer aylarda olduğu gibi değişmedi. 18 Kasım itibariyle pek çok şehirde paralar yatırıldı. Evde bakım parasının her ilde ayın farklı günlerinde yatırıldığı dikkate alınmalı. Yaşanacak sorunlarda ise muhatap İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'dür.
Evde Bakım Maaşı Yatan İller Belli Oldu

Evde bakım maaşı yatan iller belli olmaya başladı. Her ay olduğu gibi bu ayda şehirlerde hemen hemen aynı tarihlerde maaşlar yatırıldı. Engelli yakını ile aynı çatı altına bulunan ve bakımını üstlenen kişiye devlet tarafından ödenen paradan pek çok kişi habersiz. Şu ana kadar 500 bin kişinin yararlandığı uygulama kapsamında 4 milyar liraya yakın ödeme yapıldı.

Raporda yüzde 50 ve üzerinde engel oranı tespit edilmiş olması ve ‘ağır engelli’ bölümüne ‘evet’ yazılmış olması isteniyor. Evde bakım aylığı alınabilmesi için engelli ve kendisiyle aynı çatı altında yaşayanların kişi başına düşen gelirinin bugün itibarıyla 606.95 liradan az olması gerekiyor. Bu aylık, bakıma muhtaç kişiye değil bakana ödeniyor. Bakıcı, sigortası yoksa isteğe bağlı sigortalı olarak emekliliğe hak kazanabiliyor.

Evde Bakım Parası Yatan İller – 2016 Kasım

evde-bakim-parasi

Evde bakım parası, her ay illerde hemen hemen aynı tarihlerde yatırılmaktadır. Bazı aylarda bankalardan kaynaklı sarkmalar olabilmektedir. Yaşanacak sorunlarda vatandaşın muhatabı ise İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’dür.Yorum Yap