8 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Evlilikte Tükenmişlik Tehdidi!

08/05/2016 - 11:07

Evlilikte Tükenmişlik Tehdidi!

Uzmanlar evlilikler konusunda çiftleri uyarıyor. Memnuniyetsizlik ve aşırı yoğun işlerden bunalan insanlarda görülen tükenmişlik sendromu evlilikler için de geçerli. Son yıllarda özellikle dizi oyuncularında görülmesiyle toplumumuzun farkına vardığı tükenmişlik sendromu için uzmanlar uyarıyor. Tükenmiş sendromu sadece bir tür depresyon olmakla kalmıyor hem ruh sağlığınızı hem de evliliğinizi tehdit ediyor. Evlilik ve Aile Danışmanları Derneği Başkanı psikolojik danışman Ferhan Bıçakçılar, konuyla ilgili oldukça çarpıcı açıklamalarda ve uyarılarda bulundu. Adını sık sık duymaya başladığımız tükenmişlik sendromunun sadece bireysel bir hastalık olmadığına dikkat çeken Bıçakçılar, evliliklerin de sıradanlaşması ve heyecanını yitirmesiyle tükenebileceğini vurguladı.

Mutsuzluk, yorgunluk ve tahammülsüzlüklerin başladığı, çiftlerin birlikte vakit geçirmekten sıkıldığı evliliklerde, tükenmişlik sendromu evliliğin ve hayatın her alanına yayılıyor. Bu durumda da aile içi tartışmalar ve kavgaların yaşanma oranı ciddi anlamda artış gösteriyor. Evliliklerin uzun süreli bir birliktelik olduğunu belirten Ferhan Bıçakçılar, evliliğin çocuk, aile, arkadaş, iş, travma, geçim sıkıntısı gibi birçok faktörden etkilendiğini söyledi. Bu faktörlerin evlilikte yoğun olarak görülmeye başlandığı durumlarda çiftler tükenmişlik sendromuna yakalanıyorlar. İçerisinde bulundukları durumu evliliğe bağlayan çiftler bu kez birlikteliklerinden mutsuz olmaya ve cinsel, sosyal ilişkilerini bitiriyorlar.

Evlilikte tükenmişlik sendromuna yakalanmamak için veya yakalanan çiftlerin evliliklerini kurtarabilmeleri, ruhsal sağlıklarına kavuşmaları için, çiftlerin ilişkilerine yeni bir bakış açısıyla yaklaşmaları ve enerji yaratmaları gerekiyor. Durağanlaşan evliliklerini yeniden hareketlendiremeyen, enerji katamayan ve cinsel isteksizlik, iletişimsizlik durumlarının devam etmesine engel olamayan çiftlerin, evlilikleri de tükeniyor.

Özellikle ülkemizde çiftlerin yaşadıkları sorunlara bir uzmandan yardım alarak yaklaşma oranları oldukça düşük. Bu noktada unutulmaması gereken en önemli şey, evliliğinizde yaşadığınız sorunların ilerleyen dönemde birer psikolojik rahatsızlıklara dönüşebileceği. Bu sebeple psikolojik danışmanlardan yardım almanız oldukça önemli.Yorum Yap