6 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Faturalardaki Mağduriyet Giderildi!

06/05/2016 - 12:28

Faturalardaki Mağduriyet Giderildi!

Elektrik faturalarına yansıtılan kayıp-kaçak bedeline binlerce itiraz davası açılmış durumda. Hala abonelerden tahsil edilen kayıp-kaçak tüketimin bedeli aslında hukuken de haksız bir uygulama. Vatandaşların bugüne kadar açmış olduğu davalarda, mahkemelerce toplam 25 milyon TL’lik ödemenin iade edilmesine karar verildi. Aboneler, açtıkları davalar sonucunda bugüne kadar dağıtım şirketlerinin tahsil ettiği kayıp-kaçak miktarını geri alabiliyor. Bu durum özellikle büyük şirketler, fabrikalar ve elektrik tüketimi yüksek olan işletme ve atölyelerde çok daha büyük miktarlarda iade anlamına geliyor.

Bugüne kadar ilk kez açıklanan, iade edilen kayıp-kaçak bedeli miktarı oldukça ciddi bir rakam. Ancak birçok firmanın ve vatandaşın mahkemelerde devam eden yüzbinlerce davası bulunuyor. Her dava sonucunda da iade edilen rakam artıyor. İade miktarının artmasında ise en büyük etkenler, yüksek miktarda elektrik tüketen sanayi tesislerinin davaları. Mahkemelerde devam eden davaların sonuçlanmasıyla iade edilen miktarın 25 milyon TL’den yüz milyonlarca TL’ye çıkması bekleniyor.

Bu arada, Elektrik Piyasası Yasası’nda yapılan son değişiklikte, kayıp-kaçak bedelinin abonelerin faturasına yansıtılması üzerinde çalışmalar yapıldı. Ancak, Meclis’e sunulan tasarıda bu maddeye yer verilmeyerek vatandaşlardan ve işletmelerden haksız olarak tahsil edilen bedel’in yasalaşmasının da önüne geçildi. Buna rağmen hala dağıtım şirketleri tarafından bu bedel faturasını ödeyen tüketiciden kesiliyor.

Alınan bilgilere göre yasa çalışmasında 21 elektrik dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren dağıtım şirketlerinden, abonelere yansıttıkları kayıp-kaçak bedellerinin iade ettikleri tutarı hesaplamaları istendi. Dağıtım şirketleri kayıp-kaçak konusunca ciddi önlemler ve adımlar atsalar da bu durumun önüne geçilemiyor. Tüketiciler ise haksız kullanımın kendilerinden tahsil edilmesine tepkili.Yorum Yap