29 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Faydası Sanıldığından Fazla!

29/04/2016 - 19:56

Faydası Sanıldığından Fazla!

Narin bir ağaç türü olan Zeytin ağacı, yavaş ve zahmetli büyümesine karşın oldukça uzun ömürlüdür. Ortalama ömrü 300-400 yıl olan zeytin ağacının, 3 bin yaşında olanına bile rastlanmıştır. Botanikte ve mitolojide “ölümsüz ağaç” olarak adlandırılır.

Zeytinyağı ise zeytin ağacının meyvesi olan zeytinden sıkılarak elde edilen hiçbir kimyasal işlem görmeyen veya katkı maddesi içermeyen, oda sıcaklığında tüketilebilen bir yağdır. Diğer yağlardan farkı ise doğal yollardan üretilmesidir. Zeytin yağı, zeytinin bütün olarak sıkılmasıyla elde edilir. Diğer yağların aksine tohumlardan değil de meyvesinden sıkılarak elde edildiği için bir “meyve suyu”dur. Zeytinyağı, rengi, kokusu ve hazım kolaylığı ile bilinir ve sıvı yağların en değerlisidir.

Zeytinyağının faydaları uzun zamandır herkes tarafından biliniyor ve dünya üzerinde her yerde kullanıyor. Zeytinyağı E, A ve K vitaminleri, demir kalsiyum, magnezyum, potasyum ve amino asit açısından çok zengindir ve sağlığa çok yararlıdır.

Cilde Faydalı!

Kuru bir cilde sahip olanlar için harika bir nemlendiricidir.
Düzenli kullanımda cildin yumuşak ve formda kalmasını sağlar.
Çatlamış dudaklardan kurtulmak için zeytinyağı kullanılabilir.
Özellikle yaz aylarının da yaklaşmasıyla zeytinyağını güneş kremi olarak da kullanılabilmesidir. Eşit miktarda zeytinyağı ve kaynatılmış çayı tüm bedeninize sürün ve 1 saat sonra kurulayın bu karışım cildinizde kalacaktır ve doğal bir güneş kremi işlemi görecektir.

Saçları Canlandırıyor!

Kuru ve saçlara sahip olan kişiler için saçları beslemek ve daha güçlü olmalarını sağlar. Yapmanız gereken zeytinyağını 20-30 saniye ısıtmak ve saçlara masaj yaparak uygulamak.

Saçınızı yıkadıktan sonra eşit miktarda zeytinyağı ve suyu karıştırıp saç derinize uygulamak saçlarınızı besler, bu işlemi uyguladıktan sonra 5-10 dakika bekledikten sonra saçlarını tekrar yıkayın.

Göğüs kanseri ve kalın bağırsak kanseri olma ihtimalini düşürür. Kan şekeri seviyesini düşürür, diyabeti önlemekte yardımcı olur. Kalp dostu olan zeytinyağı metabolizmayı ve sindirim sistemine iyi gelir. Vücudun kalsiyum emilimini arttırarak sağlıklı kemiklere sahip olmanızı sağlar.Yorum Yap