28 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Fed Faizleri Değiştirmedi!

28/04/2016 - 13:28

Fed Faizleri Değiştirmedi!

ABD Merkez Bankası (FED) Nisan ayı toplantısını bitirdi. Piyasaların yakından takip ettiği toplantıda beklenen oldu ve faiz oranları değiştirilmedi. FED’in para politiklarını belirleyen komitesi (Federal Açık Piyasa Komitesi) tarafından yapılan toplantıda faiz oranları %0.25 – %0.50 aralığında sabit bırakıldı. Öte yandan Kansas City Fed Başkanı Esther George karara itiraz eden tek üye olurken, faiz oranının %0.5 – %0.75 olması gerektiğini belirtti. Komite faiz oranını değiştirmeme kararını böylelikle 1’e karşı 9 oyla kabul etti.

Piyasalarda FED’in faiz artışı kararı alması zaten beklenmiyordu. Geçtiğimi Aralık ayındaki toplantıda 2006 yılından bu yana ilk kez faiz artışı kararı alan komite, %0.25 puanlık artış kararı almıştı.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada, “küresel gelişmelerin görünüme risk oluşturduğuna” dair bir açıklama yer almazken, istihdamın artarken büyümenin yavaşladığı belirtildi. Ayrıca toplantıdan sonra enflasyon göstergeleri, küresel ekonomik ve finansal gelişmeleri yakından takibe devam edecekleri ifade edildi. FED’e göre enflasyon oranı orta vadede %2 olarak görülüyor.

Verilere ilişkin değerlendirmelerde de bulunan FED, istihdam piyasasının iyileşmesiyle birlikte kişi hanede kişi başına düşen gelirin arttığı ve buna bağlı olarak tüketici güveninin yükseldiğini ifade etti. Her şeye rağmen ekonomik büyümenin yavaşladığı vurgulandı. Ayrıca tüketici güveninin ve kişi başına düşen hane gelirinin artmasıyla, harcamaların ılımlı olduğu ifade edildi. Konut sektörünün de yılbaşından bu yana büyüdüğü ifade edilerek sektörün gücüne dikkat çekildi.

Komite tarafından yapılan açıklamada faiz oranlarının artacağı belirtildi. Politika kararlarının verilere dayalı olacağını ifade eden komite, buna bağlı olarak bundan sonraki toplantılarda büyük bir ihtimalle faiz oranlarının “kademeli” olarak arttıralacağını ifade etti. Bir sonraki FED toplantısı ise 14-15 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.Yorum Yap