10 Kasım 2016

Kadir Çalışkan

FETÖ’nün İadesi Trump’ın İki Dudağının Arasında

10/11/2016 - 22:53

FETÖ'nün iadesi konusunda gözler ABD'nin yeni Başkanı Trump'a çevrildi. Trump'ın Başkan seçilmesinin hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan FETÖ'nün iade edilmesi konusunda Trump'a güvendiklerini belirtmişti.
FETÖ’nün İadesi Trump’ın İki Dudağının Arasında

Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi konusunda adımlar atılmaya devam ediliyor. ABD eski Başkanı Obama döneminde bir çok kez girişimde bulunan hükümet beklediği cevabı alamamıştı. Geçtiğimiz günlerde ABD yeni Başkanını seçti. Trump’ın FETÖ’nün iadesi konusunda nasıl bir tutum takınacağı ise merak konusu. Trump henüz bu doğrultuda bir açıklama yapmazken Türkiye cephesi baskılarını artırıyor.

FETÖ’nin iadesi konusunda her şey Trump’ın yapacağı açıklamalara bağlı. Dış devletlerle aralarını iyi tutacaklarını belirten Trump’ın Fethullah Gülen konusunda olumlu bir tablo çizmesi bekleniyor.

FETÖ’nün İadesi Konusunda İlk Açıklama Taha Özhan’dan

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Taha Özhan, Trump’ın Başkanlığını ilan etmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Donald Trump ile başlayacak yeni dönemde FETÖ elebaşının iadesi sürecine yönelik soruları karşılık Özhan, şu yanıtı verdi:

“Öncelikle orada geçiş döneminin bitmesi gerekiyor. Bu da herhalde şubat ayını bulacak. Şubat ayından sonra bu konuda görüşmeler yapılabilir. Şu aşamada, bu beklenti dile getirilmelidir ama Amerika’daki bu geçiş hükümeti işi bitmesi gerekiyor. Çünkü şu an Trump sadece seçilmiş başkan. Görevi devraldıktan sonra bir başkan olarak elbette ki bu dosya kendisine gönderilmelidir” ifadelerini kullandı.Yorum Yap