20 Ekim 2016

Kadir Çalışkan

Fındık Fiyatları 10 TL Sınırına Dayandı

20/10/2016 - 16:30

Fındık Fiyatları 10 TL Sınırına Dayandı

Fındık fiyatları geçen yıl olduğu gibi bu yılda üreticinin yüzünü güldürmedi. Geçen yıl 7 TL seviyelerine kadar gerileyen fındık, yeni sezon ile birlikte 15 TL seviyelerine kadar çıkmıştı. Ancak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “emanete fındık vermeyin!” uyarıları dikkate alınmayınca düşüş sert oldu. Fındık Karadeniz bölgesinde 10.70 liraya kadar düştü.

Karadeniz bölgesinde binlerce kişinin geçim kaynağı olan fındık, geçen yıl beklentilerin oldukça altında kalmıştı. Bu yıl rekoltenin düşük olması ile birlikte fiyatların artması bekleniyordu. Yeni sezonun başlaması ile birlikte beklentiler gerçekleşmeye başladı. Fındık fiyatları 15 lirayı gördü. Ancak emanete bırakılan fındıklar ve geçen yılın mahsulünün piyasaya sürülmesi ile birlikte fiyatlarda düşüş başladı. Giresun’da 12 TL’ye kadar gerileyen fındık, Samsun’da ise 11 TL’nin altına düştü. Üreticinin korkusu ise fiyatların tıpkı geçen yıl olduğu gibi bu yılda 7-8 TL seviyelerine gerilemesi.

Bakanlık Vatandaşı Suçladı
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, fındık fiyatları ile ilgili olarak vatandaşın yanlış yol izlediğini belirtti. Çelik, “Haziran aylarında fındık fiyatlarının düşük rekolteye bağlı olarak yükseleceğini söylemiştik. Ancak bu açıklamamıza ek olarak üreticinin kesinlikle emanete fındık bırakmamasını belirtmiştik. Ekim ayı itibariyle görüyoruz ki bu açıklamalar pek dikkate alınmamış. Hal böyle olunca fiyatların düşmesi de kaçınılmazdı. Önümüzdeki günlerde fındık fiyatlarında düşüş devam edebilir” dedi.

Güncel Fındık Fiyatları

findik

Fındık fiyatları maliyetin altına geriledi

Fındık fiyatlarının ilerleyen günlerde nasıl şekilleneceği merak konusu.Yorum Yap