15 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Fındık Fiyatları 10 TL’nin Altına Geriledi

15/11/2016 - 8:03

Fındık fiyatlarında yaşanan düşüş devam ediyor. Yeni haftaya 50 kuruşluk düşüşle 9.70 TL'den başlayan fındık fiyatları maliyetin dahi altına geriledi. Üreticinin korkusu ise fiyatların daha da düşmesi.
Fındık Fiyatları 10 TL’nin Altına Geriledi

Fındık fiyatları düşmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta 10.20 TL olan fındık, yeni hafta ile birlikte 9.70 TL’ye geriledi. Yaşanan düşüş üreticiyi isyan ettirdi. Korkulan ise fındık fiyatlarında yaşanan düşüşün sürmesi.

Daha öncede fiyatların düşeceğini belirtmiştik. Yapılan değerlendirmelere göre fiyatların geçen yıl olduğu gibi 7-8 TL, hatta 5 TL seviyelerine kadar gerilemesi bekleniyor. Nedeni ise stoklarda fındığın artması ve fındık tüccarının bunu kendi çıkarı doğrultusunda değerlendirmesi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, çiftçinin yanından bu yılda yer almadı. Hızla düşen fındık fiyatları karşısında hükümet cephesinden herhangi bir açıklama yapılmaması üreticinin sabrını taşırdı. Elinde geçen yılın mahsulü bulunan çiftçi, fiyatların düşmesine rağmen ürününü satmak zorunda. Yaşanan bu karmaşa doğrultusunda zarar gören üretici kara kara düşünüyor.

Güncel Fındık Fiyatları

findik

Fiyatlarda yaşanan düşüşün devam etmesinden korkuluyor.Yorum Yap