25 Kasım 2016

M. Negiz

Fındık Fiyatları Artışa Geçti! Ofis Fındık Alımı Yapacak Mı?

25/11/2016 - 17:19

Fındık fiyatları 14 TL civarlarında seyrederken serbest piyasada 11 TL’nin altına düştü. İlçe bazlı olarak nispeten fiyat farklılıkları gözlense de TMO müdahalesi konusundaki beklentiler devam ediyor. Bu yıl fındık alımı yapacağını belirten Toprak Mahsulleri Ofisi henüz tarih ve detay vermedi. Gözler TMO’da.
Fındık Fiyatları Artışa Geçti! Ofis Fındık Alımı Yapacak Mı?

Bu yıl rekolte düşüklüğü yaşanan fındıkta, fiyatların istenilen düzeyde olmaması fındık üreticilerini düşündürmeye devam ediyor. Sezona 14 TL civarlarında bir fiyatla giriş yaparken mevcut dönemde fiyatların 11TL’nin altında bir seyir izlemesi üreticileri tedirgin ediyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin tarafından yapılan açıklamaya göre Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fındık almaya başladığında fındık fiyatlarının yükseleceğini belirtmiş ve hükümetin fındık fiyatları konusunda ciddi politika izlediğine dikkat çekmiştir. Bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk özlü ile de istişarelerde bulunulduğunu ifade eden Keskin, önümüzdeki dönemlerde TMO aracılığı alımların yapılacağını ve fiyatların beklenen düzeyde seyredeceğine yönelik kanaati olduğunu açıkladı.

Fındık fiyatlarının ani düşüş yaşamasının sebebinin geçtiğimiz dönemin hasadını depolamış üreticilerin piyasaya ürünlerini vermesinden kaynaklandığını söyleyen Hikmet Keskin, TMO ile birlikte fiyatların normalleşeceğini ifade etti. Keskin, serbest piyasada fındık alımı yapan kurum ya da kişilerin ihtiyacı kadarını aldığı fındığın üreticinin elinde sorun yaşamadan bekletilebilmesi için fındık depoculuğu konusunda adım atılmasını tavsiye etti.

TMO VE TARIM KREDİ KOOPERATİFLER İLE ÇÖZÜM

Geçtiğimiz günlerde AK Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak da fındık fiyatlarında yaşanan sorunu çözmek için Toprak Mahsulleri Ofisi ve Tarım Kredi Kooperatifleri vasıtasıyla bir ödenek ayrılarak fındığa müdahale edilmesinin gündemde olduğunu ifade etmişti. TMO yetkilileri de fındık alımları için depolarının hazır tutulduğunu basına açıklamışlardı.

TMO aracılığı ile fındık alımının yapılması konusundaki söylentilerin acil olarak gerçekleşmesi gerektiğini ifade eden üreticiler, beklentilerinin FİSKOBİRLİK aracılığı ile alım yapılması olduğunu söylüyor. Bu alımların yapılması durumunda piyasa ve fındık sektörünün rahatlayacağına işaret ediliyor.

Öte yandan fındık fiyatlarında yaşanan fiyat sorununa dikkat çekmek için üreticiler, fındığın cenaze namazını kıldı. Ordu’nun Korgan ilçesinde gerçekleştirilen cenaze namazının görüntüleri sosyal medya aracılığı ile çok hızlı bir biçimde ülke çapına yayıldı.

FINDIĞIN CENAZESİ KILINDI

Fındık üreticileri, gerçekleştirdikleri protesto etkinliğinde fiyatlarda yaşanan düşüş nedeniyle bir çuval fındığı tabutun içine yerleştirdiler. Merkez Odayanı Camisi’nin avlusunda salâsını okudukları fındığın cenaze namazını da kıldılar. Cenaze merasimi, bir çuval fındığın mezarına defin edilmesi ile birlikte protestocular dualarını ederek ayrıldılar. Sosyal medyada yer alan görüntüler ülke genelinde dikkat çekti.

Büyük bir ciddiyetle hazırlık yapıldığı belli olan fındığın cenaze namazında bütün detaylara yer verildi. Gerçek bir cenaze töreninden farkı olmayan eylem, fındık sorununa başarılı bir şekilde dikkat çekti.

Fındığın Cenaze Namazı KılındıYorum Yap