5 Kasım 2016

Kadir Çalışkan

Fındık Fiyatları Artmayacak!

05/11/2016 - 17:52

Fındık fiyatları, Samsun, Giresun, Trabzon ve Ordu'da yakından takip ediliyor. Üretici fiyatların artmasını bekliyor ancak güncel fındık fiyatlarında son 3 hafta içerisinde hiç bir değişiklik yaşanmadı. Binlerce fındık üreticisi artık sabırlarının taştığını dile getirdi.
Fındık Fiyatları Artmayacak!

Fındık fiyatlarının yerinde sayması üreticiyi isyab ettirdi. Sezona 15 TL civarında başlayan fındık, Ekim ayı itibariyle düşeşe geçti. Yaklaşık 3 haftadır 10.70 seviyelerinde olan fındık, ilerleyen günlerde de artacak gibi görünmüyor.

Üretici Fiyatların 15 TL üzerine Çıkmasını Bekliyor

HaberDirekt.com olarak Samsun’un Tekkeköy ve Çarşamba ilçelerinde üreticinin sorunlarını dinledik. Ortak görüş hemen hemen aynı. Üretici, “10 TL seviyelerinde olan fındık masrafı karşılamıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hakkımızı savunmamıza yardımcı olmuyor. Mağdur durumdayız. Her yıl aynı tabloyu yaşıyoruz. Bizim elimizden 10 TL’ye alınan fındık marketlerde 50 TL’ye satılıyor. Buna artık bir son verilmesi gerekiyor. Hükümetten gerekli adımların atılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullanıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı konuya dahil olmamakta ısrarlı. Fındık tüccarı ise kendini düşünüyor.

Tüccar Fiyatın Dahada Düşeceğini Söylüyor

Fındık fiyatlarının düşmesinin sebebi Tarım Bakanlığı’na göre üreticinin suçu. Bakanlık sezon başında yaptığı açıklamada emanete fındık vermemeleri konusunda üreticiyi uyarmıştı. Ancak üretici geçen sezondanda elinde kalan fındığı tüccara verdi. Hal böyle olunca fiyatlar düşüşe geçti. Fındık tüccarıda açıklamalarında, “Depolarımız fındık dolu. Rekolte bu yıl azdı ancak önceki yılın mahsulünün piyasaya sürülmesi ile birlikte stoklar doldu. Bu saatten sonra kimse fiyatların artmasını beklemesin. Elindeki ürünü ya biran önce satsın yada gelecek sezonu beklesin” ifadelerini kullanıyor.

HABERDİREKT.COM / ÖZEL HABERYorum Yap