22 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Fındık Fiyatları Hükümetin Müdahalesi Sonucu Yükselişe Geçti

22/11/2016 - 10:15

Fındık fiyatları yükselişe geçti. Geçen hafta 9,75 TL civarlarında seyreden fındık fiyatları bu hafta 10,50 TL üzerinden işlem görmeye başladı. Son yılların en düşük fındık rekoltesi olmasına rağmen fındık fiyatları güven vermiyor.
Fındık Fiyatları Hükümetin Müdahalesi Sonucu Yükselişe Geçti

Fındık fiyatları haftaya 75 kuruş fiyat artışı ile başladı ve 10,50 TL üzerinden işlem görmeye başladı. Fındık fiyatlarında yaşanan artış görülmekle birlikte piyasalara yönelik güven eksikliği yaşanıyor.

Ülkemizin önemli ihracat mallarından birisi olan fındığın fiyat belirsizliği devam ediyor. Fındık üreticisine zor anlar yaşatan fındığın fiyat düşüşleri bu hafta durdu ve 75 kuruş civarında fiyat artışı sağlandı. Üreticilerin oluşan fiyatlardan tam olarak memnun olmasalar da fiyat artışının devam edeceği düşüncesi piyasaya rahatlı vermektedir.

Fiyatlar İstenen Düzeyde Değil

Fındık fiyatlarına yönelik eleştiriler gelmeye devam ediyor. Yaşanan rekolte düşüklüğüne rağmen fındık fiyatlarının istenilen düzeyde seyretmemesi fiyat artışı konusundaki beklentileri yükseltiyor. 2009 yılından itibaren piyasa koşullarında belirlenen fındık fiyatları piyasalardaki arz ve talebe bağlı olarak şekilleniyor. Son yılların en düşük fındık rekoltesinin yaşanıyor olmasına rağmen fındık fiyatlarının istenilen seviyede olmaması eleştiri almaya devam ediyor.Yorum Yap