19 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Fındık Fiyatları Toprak Mahsulleri Ofisini Harekete Geçirdi

19/11/2016 - 19:26

Fındık fiyatları 9.70 barajında takıldı kaldı. Geçtiğimiz haftaya 50 kuruşluk düşüşle başlayan fındık, bu düşüşün ardından toparlanamadı. Mağdur çiftçinin sorununu ise MHP meclise taşıdı. AKP cephesinden ise Toprak Mahsulleri Ofisi'nin alıma başlayacağı müjdesi geldi.
Fındık Fiyatları Toprak Mahsulleri Ofisini Harekete Geçirdi

Fındık fiyatları TBMM gündeminde tartışıldı. Karadeniz Bölgesinin en önemli tarım ürünü olan fındık TBMM Genel Kurulu’nda fiyat sorunuyla masaya yatırıldı. Ayrıca, Ak Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak fındık fiyatları konusunda hükümetin atacağı adımlara dair basına açıklama yaptı.

MHP’nin fındık üreticilerinin sorunlarıyla ilgili grup önerisi doğrultusunda söz alan AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk fındık sorunu olduğunu bu sorunun çözülmesi için gerekli çalışmaları yapacaklarını ifade etti. Öneri aleyhinde yaptığı konuşmada, soruna sadece fiyat açısından bakılamayacağını belirtti. Öztürk, dünyada halen daralma yaşandığına işaret etti ve fındığın bugünkü fiyatının 3 dolar seviyesinde seyrettiğini ifade etti. MHP’nin grup önerisi ise kabul edilmedi.

AK Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak ise basına fındık fiyatları konusunda açıklama yaparak fiyatlarda yaşanan gerileme üzerine Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile müdahale alımları için çalışmalara başladıklarını belirtti. Çanak, “Şu anda Ankara’da Alan Bazlı Destek ödemesinin kaldırılarak fındığa fiyat belirlemede doğrudan müdahale edilmesi uygun mu, değil mi tartışması var. Ancak bizim milletvekilleri olarak gayretimiz üreticinin elindeki Alan Bazlı Destek imkânı alınmadan doğrudan müdahale alımı yapılmasını sağlamak yönünde oldu. Bu durum yakın zamanda netleşecek. Toprak Mahsulleri Ofisi ve Tarım Kredi Kooperatifleri vasıtasıyla bir ödenek ayrılarak fındığa müdahale edilmesi konusu karara bağlanacak. Sayın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız bu konuda bir açıklama yapacak” diyerek gündemi değerlendirdi. Fındık üreticileri fiyatlar konusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın açıklamasını bekliyor.Yorum Yap