31 Ekim 2016

Kadir Çalışkan

Fındık Fiyatları Yerinde Saydıkça Sayıyor

31/10/2016 - 8:54

Fındık fiyatları 10.70 TL seviyesinde çakıldı kaldı. Üretici fiyatların artmasını beklerken gelen haber hiçte beklendiği gibi olmadı. Gelen açıklamada fiyatların bu düzeyde kalacağı ve herhangi bir artış beklenmediği belirtildi.
Fındık Fiyatları Yerinde Saydıkça Sayıyor

Fındık fiyatlarının artmasını bekleyen çiftçiye kötü haber geldi. Karadeniz Fındık Üreticileri Birliği yaptığı açıklamada, “Fındık fiyatlarında geçen yıl yaşanan senaryo bu yılda gerçekleşti. Geçtiğimiz sezon fiyatlar 15 TL seviyelerinde açılmıştı. Sonrasında çiftçi fiyatların 20 TL’ye çıkmasını beklemişti. Ancak ilerleyen süreçte fındık 8 TL’nin dahi altına düşmüştü. Pek çok üretici mahsulünü bu sezona sakladı. Ancak bu sezonda da yanlış strateji izleyerek beklenen adımları atamadı. Bu yıl 15 TL’den açılan fiyat yine tıpkı geçen yıl olduğu gibi büyük bir hızla düşerek 10 TL seviyesine dayandı. Stoklarda saklanan fındık ve halen piyasaya sürülmeyen fındıklar göz önünde bulundurulduğu zaman fiyatların artması beklenmiyor” ifadelerini kullandı.

Geçen sezonun fındığı dahi elinde bulunan üreticinin 2 sezonluk mahsulle ne yapacağı merak konusu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ise üreticiyi daha önce emanete fındık vermemesi konusunda uyarmıştı. Bakanlık yapılan uyarılan dikkate alınmaması sonrasında ise henüz bir adım atmadı.Yorum Yap