1 Aralık 2016

M. Negiz

Fındık Fiyatları Yerinde Sayıyor! Maliyeti 11.50 TL Olan Fındıkta Artış Bekleniyor

01/12/2016 - 17:46

Fındık fiyatları beklentilerin altında seyretmeye devam ediyor. Fındık fiyatlarında yaşanan yükselişin yerini gerilemeye bırakması ile birlikte tekelleşme iddiası gündeme geliyor. Ferrero firmasından yapılan açıklamalar da haberimizde. Hem üretici hem de alıcı gözünden fındık dosyası.
Fındık Fiyatları Yerinde Sayıyor! Maliyeti 11.50 TL Olan Fındıkta Artış Bekleniyor

Düşük rekolte, düşük fiyat, TMO alımları derken fındık fiyatları konusunda gündeme gelen yeni sorunun tekelleşme olduğu iddiası gündeme geliyor. Fındık fiyatlarının 11 TL’ye doğru gerilemesi ile fındık fiyatları konuşulmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Fındık fiyatları hakkında beklentileri gündeme getiren Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu tarafından yapılan açıklamalardan sonra üreticilerden olumsuz açıklamalar ve devlet desteğine dair beklentiler seslendirilmeye devam ediyor. Vali Balkanlıoğlu yaptığı açıklamalarda şu şekilde konuşmuştu: “Fındıkta devletin yapması gereken çok iş var. Fındıkta fiyatlar istenilen düzeyde değil, müdahale edilmeli ancak, fındık çiftçileri olarak bizim de yapmamız gereken çok şey var.”

FİYATLAR 10 TL’YE KADAR DÜŞTÜ
Vali Balkanlıoğlu tarafından yapılan açıklamalardan sonra gündeme dair konuşan isimlerden birisi de Çarşamba Organik Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Ali Bakır oldu. Devletin fındığa bir an önce müdahale etmesini ve fındık fiyatlarının rayiç değerine gelmesini talep eden Bakır, “Üreticilerimiz genel olarak fındık fiyatlarından memnun değil. Bu yıl fındık sezona 14 lira bir rakamdan başladı ve gün güne bu rakam eridi ve 10 liralara kadar düştü” şeklinde konuştu.

DEVLET DESTEĞİ ŞART

Çarşamba Organik Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Ali Bakır, sözlerine fındıkta yaşanan verim düşüklüğü ne dikkat çekti ve sözlerine şu şekilde devam etti; “Bunun yanı sıra bir de fiyatların gerilemesi üreticimizi mağdur etmiştir. Biz devletin fındığa bir an önce müdahale etmesini ve fındık fiyatlarının rayiç değerine gelmesini istiyoruz. Devletimiz bu en büyük tarımsal ihracat ürününü desteklemeli ve çiftçilerimiz emeklerinin hakkını almalılar.”

FINDIĞIN MALİYETİ 11.50 TL
Fındık fiyatları konusunda açıklama yapan bir isim de Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt oldu. Cörüt açıklamasına fındık fiyatları ile alakalı olarak ; “Üreticimiz engebeli arazide Dünyanın en iyi fındığını üretiyor. Bunun maliyet de 11. 50 TL’dir. Fındığın her şeyi maliyet. Ordu kaybederse Türkiye kaybeder. Fındığa sahip çıkılmalıdır. Birileri orman ürünü diye bakmamalı fındığa. Yani üvey evlat gibi bakmasınlar. Sen üreticiye istediği fiyatı ver sana 60 randumanlı fındık üretsin.” Şeklinde konuştu.

FERRERO’DAN GÜNDEME DAİR AÇIKLAMALAR
Ferrero Fındık Şirketi Genel Müdürü Orhan Oltan ve Ferrero Türkiye Başkanı Carlo Marsili, Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat’a gündeme dair açıklamalarda bulundu. Fındık piyasasına dair değerlendirmede bulunan Oltan ve Marsili, Ferrero hakkındaki eleştirilere de yanıt verdiler.

MARSİLİ: REKABET KURULU DENETLEDİ
Marsili, fındık fiyatlarının düşük seyretmesini geçen yıldan kalan fındık nedeniyle piyasada fındık sıkıntısının olmamasına bağlıyor. Fındıktaki tekelleşme iddiasına ise Rekabet Kurumu denetiminde olduklarını ve incelemelerden bir sorun çıkmadığını söylüyor. Türkiye’deki fındık üretiminin yüzde 30’unu aldıklarını söyleyen Marsili, fiyatların durumu ne olursa olsun Türk fındığını tercih ettiklerini ifade etti.

OLTAN: FİYATLARIN SEBEBİ İHRACAT DÜŞÜŞÜ VE STOK
Ferrero Fındık Şirketi Genel Müdürü Orhan Oltan, fındık piyasasına yönelik yaptığı değerlendirmelerde rekoltenin gerçekten beklenenin altında olduğunu söyledi. Oltan, geçen yıldan devreden stok olduğu için toplam fındık fiyatının yeterli olduğu görüşünde. Fiyatların düşük olmasının ihracat ile alakalı olduğunu ifade eden Oltan, “İhracatın daha önceki yıllara yakın seyretmesinin nedeni Ferrero’nun alımlarındaki artıştan dolayı. Ferrero’nun kullanımında her yıl artış var, bu artış genel ihracatın çok fazla düşmesini önlüyor. Buna rağmen ihracatta bir miktar düşüş gözleniyor” şeklinde konuştu. Oltan, fındıkta son yıllarda çok büyük fiyat oynamalarının olduğunu ve bu durumun sanayiyi endişelendirdiği düşünüyor.

Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat’ın fındık hakkındaki düşünceleri ise şu şekilde; “Bir fındık politikamız ve stratejimiz de olmadığı için eli güçlü olan piyasada belirleyici oluyor ve bu işten genelde kârlı çıkıyor. Üreticinin kaderine terk edildiği ve önünü göremediği bir piyasada adil bir fiyat dengesinden bahsetmek mümkün değil.”

Güncel Fındık Fiyatları
guncel-findik-fiyatlari

Fındık fiyatlarındaki son durum aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Fiyatlarda yaşanan güncellemeleri Haber Direkt farkıyla takip edebilirsiniz.Yorum Yap