24 Kasım 2016

M. Negiz

Fırın Açma Şartları Değiştirildi

24/11/2016 - 15:49

Fırıncılıkta yeni düzenleme. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı fırın açmak şartlarını değiştirdi. Fırın açmak isteyenler, Bakanlık tarafından gerçekleştirilecek yerinde denetimlerden geçer not almak zorunda.
Fırın Açma Şartları Değiştirildi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı fırın açabilmek için denetim şartı getirdi. Bundan sonra, Bakanlık yetkililerinin yerinde denetiminden geçer not alacak başvuru sahipleri fırın açabilecekler. Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yapılan değişikliğe göre, Gıda Hijyeni Yönetmeliği hükümlerine uygunluğu açısından ekmek, ekmek çeşitleri ve sade pide üreten işletmeler yerinde kontrol edilecek. Kontrol sonuçlarının olumlu olması halinde ise kayıt belgesi verilerek işletmenin faaliyetleri başlamış olacak. Değişikliğe dair yönetmelik ise 1 Ocak 2017 itibariyle yürürlüğe girecek.

Ülkemizde yaşanan kontrolsüz şekildeki fırın artışlarında yaşanan denetim sorunları nedeniyle alınacak önlemler kapsamında İçişleri Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koordineli olarak çalışmalarını yürütmektedir. Önceki yönetmeliğe göre, Bakanlık, fırınları işletmeye geçtikten sonra denetlerken, yeni yönetmeliğe göre belediyeden ruhsat alınmasının ardından, denetim faaliyetlerini gerçekleştirecek. Denetim faaliyetleri sonucunda uygun bulunan fırınlara kayıt belgesi verilecek.Yorum Yap