28 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Fransa’ya İade Edildi!

28/04/2016 - 19:17

Fransa’ya İade Edildi!

Paris saldırıları şüphelisi olan Fransız vatandaşı Salah Abdeslam, 28 Nisan Perşmebe günü sabah saatlerinde Belçika tarafından Fransa’ya iade edildi. Fransız vatandaşı hakkında, suikast girişimi, terör örgütü üyeliği ve örgüt eylemlerine katılma, bir veya birden fazla saldırı girişiminde bulunma gibi suçlamalar bulunuyor. Konuyla ilgili olarak Paris Savcılığı bir açıklama yayınladı. Yapılan yazılı açıklamada, Salah Abdeslam hakkında yapılan suçlamalara yer verildi. 18 Martta Belçika’da tutuklanan ve bu tarihten bir gün sonra, yani 19 Mart’ta Fransa tarafından iadesi istenen Abdeslam bugün ciddi gizlilik ve güvenlik önlemleri alınarak tutuklu bulunduğu Beveren cezaevinden Fransa’ya nakledildi.

Avrupa’nın En Büyüğü

Salah Abdeslam savunma için avukatı olarak Franck Berton’u seçerken, Avrupa’nın en büyük cezaevi olarak bilinen Fransa’nın Fleury-Merogis cezaevine gönerildi. Abdeslam’ın bir hücrede tutulacağı da gelen bilgiler arasında. 13 Kasım 2015 Paris saldırılarının azmettiricisi ve baş şüphelilerinden biri olarak aranan Abdeslam, 4 ay sonra 18 Mart 2016 tarihinde Brüksel’in Molenbeek semtinde yapılan bir operasyonla yaralı olarak ele geçirildi.

Canlı Bomba’nın Kardeşi

Brüksel doğumlu olan Fransız vatandaşı Salah Abdeslam, Paris saldırılarında kendini havaya uçuran canlı bomba Brahim Abdeslam’ın kardeşi. 26 yaşındaki Salah Abdeslam’ın, saldırılardan sonra yanında bulunan 3 kişiyle kaçmayı başararak Belçika’ya geri döndüğü belirlenmişti.
18 Mart 2016 tarihinde Belçika’da yakalanmasının ardından, sadece 4 gün sonra Belçika’da yaşanan havalimanı ve metro istasyonu saldırıları düzenlenmişt. Belçika’lı yetkililer, 32 kişinin öldüğü ve 270 kişinin yaralandığı saldırıları yapan saldırganların, aslında Paris için yeni bir saldırı hazırlığı yaparken Salah Abdeslam’ın yakalanması üzerine hedef değiştirerek Belçika’ya saldırdıklarını belirtmişti.Yorum Yap