1 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Gaziantep’te Bombalı Saldırı!

01/05/2016 - 14:04

Gaziantep’te Bombalı Saldırı!

Tüm yurtta 1 Mayıs kutlamaları ve olası saldırı endişesiyle alınan geniş çaplı güvenlik önlemlerinin endişesi sürerken, bugün saat 09:20’de Gaziantep Emniyet Müdürlüğü binasına bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Gelen bilgilere göre bomba yüklü araçla yapılan saldırı çok büyük bir patlamaya neden oldu. Çevredeki vatandaşlar büyük bir paniğe kapılırken olay yerine çok sayıda ambulans ve takviye güvenlik gücü gönderildi. Yapılan canlı bomba saldırısının ardından uzun namlulu silahlarla Emniyet Müdürlüğü binasına saldırı devam etti.

Gaziantep Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, yapılan saldırı sonucunda 1 polis memuru şehit olurken, 19’u polis memuru ve 4’ü sivil olmak üzere toplam 23 kişi yaralandı. Saldırının biri bomba yüklü araçta bulunan canlı bomba olmak üzere toplam 3 IŞİD militanı tarafından gerçekleştirildiği tespit edildi. Bomba yüklü aracın patlamasından hemen sonra, diğer iki teröristin uzun namlulu silahlarla emniyet binasına ateş etmesi sonucu kısa süreli bir çatışma yaşandı.

1 Mayıs sebebiyle çevresi bariyerlerle kapatılmış olan Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Binası’na, iki araç kurulan barikatları aşarak giriş yaptı. Otomatik silahlarla ateş açan teröristlere polislerin karşılık vermesi, teröristlerin kaçmasına neden oldu. Bu sırada kaçan teröristlerin ardından gelen 2’nci araçta bulunan bomba patlatıldı. Emniyet Müdürlüğü binasının 10 metre kadar önünde gerçekleşen patlama sonucu adeta can pazarı yaşandı. Bölgeye çok sayıda sağlık ve kurtarma birimi gelirken, zırhlı araçlarla geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı.

Kaçan 2 teröristin yakalanması için il genelinde operasyonlar başlatıldı. Olayın ardından camları kırık beyaz renkli bir hafif ticari aracın arandığı belirtildi.Yorum Yap